Ofislere koronavirüs ayarı | Yeni düzen

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme plnları konuşulurken, artık her şey eski normal değil yeni normale dönecek. Yeni düzende ofis yaantısı da değişecek gibi gözüküyor. Ofislerin çouna koronavirüs ayarı gelebilir, yeni düzende ofis dekorasyonu ve uzaktan çalışma konuşulanlar arasında.

Ofislere koronavirüs ayarı | Yeni düzen - Sayfa 1

Dünyadaki birçok işletme, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzaktan çalışan personelinin ofise dönmesinden önce modern iş yeri kültüründe ve mekan tasarımında büyük ve küçük ölçekli değişimler yapmayı planlıyor. Bunların birkaçı arasında evden çalışanların sayısının artması, masaların arasında en 2 metre bulunması ve açık ofis sisteminin sonlandırılması gibi tedbirler yer alıyor.

Ofislere koronavirüs ayarı | Yeni düzen - Sayfa 2

Modern şirket ofisleri ortak çalışma alanları, kahve standları ve iki dev bilgisayar monitörüne sahip çalışma masaları ile ünlüdür. Ancak, New York Times’ın haberine göre; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizi bu düzenin sonlanmasına neden olacak.

Ofislere koronavirüs ayarı | Yeni düzen - Sayfa 3

İş güvenliği uzmanları; hapşırma ve öksürük koruyucularının ofislerden yeni bir zorunluluk olabileceğini açıkladı.

Ofislere koronavirüs ayarı | Yeni düzen - Sayfa 4

Bir masa üzerine monte edilebilen bu pleksiglas bariyer, koronavirüs karantinasının ardından işe dönecek çalışanlarını salgından korumak için işverenler tarafından ortaya atılan birçok fikir arasında öne çıkıyor. Bununla birlikte yarı saydam plastik bölmelerle çevrelenmiş el dezenfektanları yerleştirmek, havayı aşağı iten ve yukarı çekmeyen hava filtreleri; viral iletim olmadan işbirliğine izin vermek için dış mekan toplama alanları ve daha serbest hava akışı için gerçekten açılan pencereler ise diğer planlar arasında yer alıyor.