Nurettin Soyer kimdir, Tunç Soyer'in babası?

Nurettin Soyer kimdir, Tunç Soyer'in babası neden tepki çekiyor, ne ile suçlanıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan, neden Tunç Soyer'e tepki gösterirken babasını da gündeme getirdi?

Google Haberlere Abone ol
Nurettin Soyer kimdir, Tunç Soyer'in babası?

Nurettin Soyer kimdir sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Osmanlı'ya hakaret eden Tunç Soyer'e tepki gösterirken babasını gündeme getirmesiyle birlikte sorulmaya başlandı. Aslında Nurettin Soyer ismi yerel seçimler öncesinde de gündeme gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan gündeme getirince bir kez daha merak konusu oldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümünde açıklama yaparken Osmanlı Devlet yönetimine hakaretler eden Tunç Soyer'e tepki gösterirken, "Bunun babası da böyleydi" şeklinde ifadele kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "babası" dediği kişi 12 Eylül döneminde sıkı yönetim başsavcılığı yapan Nurettin Soyer'di. 

Nurettin Soyer adı 12 Eylül darbesinden sonra adı işkencelerle anılan isimler arasında yer alıyor. Askeri savcı Nurettin Soyer, 12 Eylül sonrası Ankara Sıkıyönetim Başsavcılığı'na getirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin İzmir'den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterlmesi beklenen Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer'in 12 Eylül 1980 darbesi döneminde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olduğu ve o dönemde ülkücülere yönelik skandal uygulamala imza attığı ortaya çıktı.

MHP'nin kurucu Genel Başkan'ı Alparslan Türkeş'in 1981 yılında mahkemeye girdiği anda salondaki ülkücüler tek bir ağızdan Nurettin Soyer'e tepki için İstiklal Marşı okumuştu.

Nurettin Soyer'in dava açtığı kişilerin başında MHP'nin kurucusu başkanı Alparslan Türkeş geliyor. 

Soyer'in açtığı darbe dönemi davalarında Alparslan Türkeş "Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün yöneticisi" olmaktan ötürü 11 yıl hapis cezası aldı, yaklaşık 5 sene hapis yattı. MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında 5 idam ve 9 müebbet verilmiş, 221 ülkücü de 36 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Soyer'in Fethullah Gülen hakkında yazdığı 33 sayfalık iddianame 19 Ağustos 1971'de kabul edildi. Davada Gülen 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karar Yargıtay'da bozuldu. Yeniden yargılama yapılırken TBMM af çıkarınca Gülen ceza almaktan kurtuldu. Ama yargılandığı dönemde 7 ay boyunca cezaevinde tutuklu kaldı.

5 İDAM 9 MÜEBBET

Nurettin Soyer'in açtığı bu dava dolayısıyla Türkeş yaklaşık beş sene hapis yatmıştı. Nurettin Soyer'in MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında 5 idam ve 9 müebbet verilmiş, 221 ülkücü de 36 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. İşin ilginç ve kamuoyunun da bilmediği tarafı Soyer'in bu davasında Alparslan Türkeş'in, "Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün yöneticisi" olmaktan ötürü 11 yıl hapis cezası aldı..

TUNÇ SOYER: BENİM İÇİN GURUR VESİLESİ

Tunç Soyer, bu tartışmaların yaşandığı dönemde tartışmalara ilişkin şunları söylemişti: "O günün koşullarında hukuku korumak için elinden geleni yaptı. Babam Fetullah Gülen'in hapse atılmasıyla ilgili kararı veren hakimdir. Bu benim için gurur vesilesidir.

Babam Türk ordusunun şerefli bir subayıdır. Dedem Kuvayı Milliye'nin kahramanıdır. Onlarla gurur duyuyorum. Darbeye karşıyız tabii ki. Demokrasi tabii ki sonuna kadar sahip çıkmamız gereken bir şey.

O dönem üzerinden bugüne dair bir şey çıkarmaya çalışmak, hiç doğru değil. Eski yaraları kaşımanın faydası yok. Bugün yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya, yepyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor. Onları geride bırakmak gerekiyor."

TUNÇ SOYER KİMDİR?

Tunç Soyer, 1959 yılında Nurettin Soyer ile Güneş Soyer'in oğlu olarak Ankara'da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini İzmir'de tamamladıktan sonra Bornova Anadolu Lisesi'ni ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Biri İsviçre'deki Webster Üniversitesi'nde "Uluslararası İlişkiler" diğeri Dokuz Eylül Üniversitesi'nde "Avrupa Birliği" alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir'e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'ya sundu ve Piriştina'nın teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi başkan danışmanı olarak çalışmaya başladı. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda dış ilişkiler müdürlüğü ve genel sekreter yardımcılığı yaptı. 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi. 2009 ve 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. 2019 Türkiye yerel seçimlerine CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak katıldı ve %58 oyla başkan seçilerek 8 Nisan 2019'da göreve başladı. İngilizce ve Fransızca bilen Soyer, evli ve iki çocuk babasıdır.

TUNÇ SOYER OSMANLI HAKKINDA NE DEMİŞTİ?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "100 yıl önce bu toprakları yönetenler gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları ve çocukları hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar" diyerek Osmanlı'yı hedef almıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEDİ?

Erdoğan, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer'in İzmir'in Kurtuluş Günü Programı'nda Osmanlı Devleti ile ilgili olarak söylediği sözlere de tepki göstererek, "İzmir'de belediye başkanı çıkıyor, Osmanlı'ya hakaret ediyor. Be haddini bilmez, be ahlaksız. İzmir'i sen selden, pis kokulardan, lağımlardan kurtaramıyorsun. İzmir'i, körfezi pis kokulardan kurtaramıyorsun. Acaba diktiğin ne var? Sen onu söyle. Sen Osmanlı'ya laf edecek hadsizliğe ne zaman ulaştın? Bunun babası da aynıydı, kendisi de aynı. Ama inanıyorum ki bu gençlik ilk seçimlerde bunlara haddini bildirecek. Kendi evlatlarını lüks ve şatafat içinde yaşattılar, Anadolu'nun evlatlarını Paris'e, Brüksel'e gönderip, lüks ve şatafat içinde yaşattılar. Anadolu'nun yoksulluğa fakirliğe hatta göz göre göre ölüme mahkum ettiler. Biz bu oyunu bozduk. 81 vilayetimizde üniversite var artık. Öğrenciler İstanbul'a Ankara'ya gelmiyor artık. Öğrencilerimiz artık memleketlerinde okuyor, biz bu oyunu böyle bozduk" dedi.


 

Yorumlar