Noel Baba gerçek mi? Noel baba gerçek hayatta var mı?

Noel Baba gerçek mi değil mi sorusu her yıl başı yaklaştığında başta çocuklar olmak üzere bazı kesimler tarafından merakla sorulur. Hristiyan dünyasının yeni yıl kutlaması olarak bilinen yılbaşı kutlamalarının sembolü ise "Noel Baba"dır. Peki, Noel Baba gerçek mi? Noel baba gerçek hayatta var mı?

Google Haberlere Abone ol
Noel Baba gerçek mi? Gerçek hayatta var mı?

Noel Baba gerçek mi? Noel baba gerçek hayatta var mı? Bu ve buna benzer sorular her yılbaşının gelişiyle birlikte özellikle de çocuklar tarafından merakla sorulur. Hristiyan dünyasının yeni yıl kutlamalarının başlangıcı sayılan Chrismas olarak da bilinen yılbaşının sembolü ise "Noel Baba"dır. Kırmızı kıyafetli, beyaz sakallı ve sırtında hediyelerle her yılbaşında bacalardan girdiğine inanılan "Noel Baba" efsanesinin aslı astarı nedir? Noel Baba gerçek mi? Noel baba gerçek hayatta var mı?

NOEL BABA GERÇEK Mİ? NOEL BABA GERÇEK HAYATTA VAR MI?

Noel baba, pek çok filme, masala ve efsaneye konu olan önemli bir kahramandır. Noel baba, önceden sadece Amerika’da bilinirken daha sonra bir reklam filminde yer alması ile birlikte pek çok Avrupa ülkesinde popüler bir hale geldi.

Günümüzde Santa Klaus, İskandinavya ülkelerinde yaşayan iyiliksever çocukların sevindiricidir ve koruyucusu olan Noel Baba efsanesi ile Myra’lı Aziz Nicholaos’ın kişiliklerinin birleştirilmesi sonucunda çok popüler ve yarı dinî bir tipin doğması ile oluşur. Bu tipin kökünün diğer İskandinavya ülkelerinin en eski inançlarından da alındığı, Noel Baba’nın geyikler ile çekilen bir kızakla dolaşmasından ancak anlaşılır. Halbuki gerçek Myra’lı olan Aziz Nicholaos’ın yaşadığı bazı yerler hiç kar yağmayan sıcak Akdeniz kıyılarıdır.

Zor durumda olan insanları, çocukları, kuzeyin kutsal bir varlığı, koruyucu kişiliği çok erken çağların karanlıklarında kaybolan önemli bir tanrı ile birleşerek, her zaman Noel geceleri ortaya çıkan ve çocuklara hediyeler getiren çok sempatik bir ihtiyara dönüşmüştür. Son derece gerçeklere aykırı olsa da pek çok Hıristiyan ülkesinde Noel Baba, özellikle de çocukların Noel günlerinde heyecanla bekledikleri sevimli bir kişi olarak yaşar.

Aziz Nicholaos’ın hayatı ile ilgili azizlerin çoğunda olduğu gibi çok fazla şey bilinmez. Daha sonra pek çok efsane ile hayatı süslenmiştir. Bunlarda da gerçeklik payı olduğu şüphelidir. Noel baba, çocukların her zaman hayallerini süsleyen, kendisine hediye vermek için Noel gecesi geleceğini düşünerek heyecanla beklediği hayali bir kahraman olarak kalmıştır. Noel gecesinin heyecanını arttıran Noel baba, uzun yıllardan beridir hayatımızda varlığını sürdürüyor.

Noel Baba gerçek mi Noel baba gerçek hayatta var mı
Noel Baba gerçek mi Noel baba gerçek hayatta var mı

 

Tüm dünyada “Noel Baba” ismi ile tanınan ve hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde genellikle Santa Klaus ismi ile bilinen Aziz Nicholaos, Anadolu’da yaşayan bir din adamıdır. Günümüz İtalya’sının Napoli, Sicilya Adası, Almanya’nın Frieburg, Bari ve hatta Amerika’da New York kentinin koruyucu azizi olma mertebesine kadar varan önemi, her yılın 6 Aralık günü yapılan bazı anma törenleri ile daha da pekişirdi.


 

Yorumlar