"New York'a aynı sonuç alıcı yaklaşımla gidiyoruz"

- KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: - "New York'taki üçlü görüşmede hedef, süreçteki tıkanıklığı aşmak ve Cenevre yolunu açmaktır. Biz New York'a bu hedefe bağlı gidiyoruz. Temennim Rum tarafının da New York'a aynı yaklaşımla gelmesidir"

Google Haberlere Abone ol

LEFKOŞA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, New York'taki üçlü görüşmede hedefin, müzakere sürecindeki tıkanıklığın aşılması ve Cenevre yolunun açılması olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile yarın üçlü görüşmede bir araya geleceği New York'a gitmek üzere Ada'dan ayrılan Akıncı, Ercan Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, New York'taki üçlü görüşmede hedefin süreçteki tıkanıklığın aşılması ve Cenevre yolunun açılması olduğunu vurgulayarak, "Biz New York'a bu hedefe bağlı gidiyoruz. Temennim, Rum tarafının da New York'a aynı yaklaşımla gelmesidir." ifadesini kullandı.

Akıncı, çözüm hedeflerinin devam ettiğine, Güney'de de seçim hedefinin çözüm hedefinin önüne geçmemesi gerektiğine dikkati çekerek, daha önce üzerinde çalışılmış ve tüm tarafların uzlaştığı mutabakatların dışına çıkılması nedeniyle tıkanan sürecin aşılmasının ön koşullarla mümkün olmadığının altını çizdi.

New York'a mevcut mutabakatlar ve uzlaşılmış zemine tamamen uygun şekilde gittiklerini belirten Akıncı, "Yeni ön koşullar Kıbrıs'ta kabul edilmediği gibi New York'ta da, Cenevre'de de kabul edilemez. Tüm başlıkları birbiriyle ilintili bir şekilde ele alarak sonuca götürmeye hazırız." diye konuştu.

Cenevre'de ocak ayında yapılan konferansın sonuç bildirgesini hatırlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları kaydetti:

"Bu sonuç bildirgesinde de öngörüldüğü şekilde, Mont Pelerin kasabasında beş tarafın katıldığı, güvenlik ve garantiler başlığı ile ilgili teknik çalışmalar yapıldı. Konferans yeniden toplanabilirse bu teknik çalışmanın, konferans başında takdimi çok doğaldır. Konferansın başlangıcında güvenlik ve garantiler başlığı altında Mont Pelerin'deki beşli çalışmanın getirilip sunulması gayet doğaldır. Doğal olmayan 'güvenlik ve garantiler başlığının bitirilmesi, ardından toprak başlığının bitirilmesi, daha sonra da dört başlığın kendi içinde konuşulmaya başlanması' talebidir. Doğal olmayan ve mutabakatlara aykırı olan budur. Kıbrıs konferansının toplanması ve toprak düzenlemeleri konusunda tarafların BM'ye çalışma sunması da, Kıbrıs Türk tarafının çözüm iradesiyle sağladığı hususlardır. Biz New York'a aynı sonuç alıcı yaklaşımla gidiyoruz."

Cumhurbaşkanı Akıncı, yarım asırlık müzakere sürecinde bugüne kadar hemen hemen her şeyin konuşulduğunu hatırlatarak, müzakere masasında şu ana kadar güvenlik ve garantiler, toprak da dahil her şeyin ele alındığını vurguladı.

Tüm tarafların resmin bütününü görmek istediğine işaret eden Akıncı, "Taraflar toplumlarını tatmin eden bir anlaşmaya varılıp varılamayacağını görmek istiyor. Rum tarafı da, biz de bunu görmek isteriz." diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlayan müzakereler, "Ekonomi
", "Avrupa Birliği"
, "Mülkiyet"
, "Yönetim-Güç Paylaşımı"
, "Toprak" ile "Güvenlik ve Garantiler

" olmak üzere altı temel başlıktan oluşuyor.

Yorumlar