NBC'nin darbe girişimiyle ilgili yalan haberleri tepki çekti

NEW YORK (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi gecesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili birçok yalan habere imza atan...

Google Haberlere Abone ol
NBC'nin darbe girişimiyle ilgili yalan haberleri tepki çekti

NEW YORK (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi gecesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili birçok yalan habere imza atan Amerikan televizyon kanalı NBC News büyük tepki toplarken, kanaldan, özür dilemesi ve asılsız haberinin kaynağını açıklaması istendi.

NBC News, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talep ettiği ve uçağının Almanya’ya doğru hareket ettiği" şeklindeki asılsız haberleri Amerikan askeri kaynaklardan aldığını iddia etti.

Aynı zamanda NBC News’den Kyle Griffin bu yalanı Twitter üzerinden paylaştı. Griffin ayrıca darbecilerin yönetimi ele geçirdikleri yalanını da Twitter'dan takipçilerine aktardı.

Yalan haberlerle mücadele eden Newsbud isimli kuruluş NBC’den 25 Temmuz Pazartesi gününe kadar yalan haber için özür dilemesi ve askeri yetkiliyi açıklamasını istedi. Aksi halde Newsbud, ABD'deki Türk Türk toplumunun da desteğiyle 25 Temmuz'da NBC önünde gösteri düzenlemeyi planlıyor.

Yorumlar