NASA yıldız ve galaksilerin yeni çekilmiş görüntülerini yayınladı

Nasa yıldızların ve galaksilerin yeni görüntülerini yayımladı. Görüntüler tek fotoğraf karelerinden değil, birçok görüntünün birleştirilmesinden elde edildi.

NASA yıldız ve galaksilerin yeni çekilmiş görüntülerini yayınladı - Sayfa 1

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa), Chandra teleskobuyla çekilen yeni yıldızların, galaksilerin, gezegenimsi bulutsuların ve süpernova kalıntılarının görüntülerini yayımladı.

Bu görüntüler fotoğraf değil. Bu renkli imajlar, Chandra'nın ve diğer kaynakların sağladığı verilerin birleşiminden oluşuyor.

Helix Nebula (Helis Bulutsusu)
Helix Nebula, Kova burcu takım yıldızının içinde, aslında yakıtı bitmek üzere olan bir yıldız. Aynı şey, beş milyar yıl sonra Güneş'in de başına gelebilir.
Nebula (bulutsu), yıldızların arsındaki toz, hidrojen, helyum ve diğer iyonlaşmış gazlardan oluşan kümelere deniyor.

NASA yıldız ve galaksilerin yeni çekilmiş görüntülerini yayınladı - Sayfa 2

Araba Tekeri Galaksisi (Cartwheel Galaxy)
Bu galaksi 1941 yılında İsviçreli astronom Fritz Zwicky tarafından keşfedildi. Zwicky, bu galaksi için "Yıldızların dinamikleri temelinde açıklanmayı bekleyen en komplike yapılardan biri" dedi. Bu galaksi dev gibi, daha spesifik olmak gerekirse 150.000 ışık yılı çapında.

NASA yıldız ve galaksilerin yeni çekilmiş görüntülerini yayınladı - Sayfa 3

Eta Carinae
Nasa, Eta Carinae'nin "birbirlerinin yakın yörüngesinde olan iki dev yıldızdan oluşan geçici bir sistem" olduğunu söylüyor.

NASA yıldız ve galaksilerin yeni çekilmiş görüntülerini yayınladı - Sayfa 4

Süpernova
Nasa, bu görüntünün "yüzyıllardır görülen en parlak süpernova patlaması" görüntülerinden biri olduğunu söylüyor. Süpernova, yıldızların güçlü bir şekilde patlamasına deniyor.