Musul'da 630 bin sivil yerlerinden edildi

- BMMYK Sözcüsü Mahecic: - "Irak resmi makamlarına göre, ekim ayından bu yana Musul'da 630 bin sivil yerlerinden edildi" - "Musul'dan kaçan insanlar için risk şimdi en üst düzeyde" - "BMMYK'ye konuşan aileler şehirde durumun korkunç olduğunu, daha da kötüye gittiğini, gıda, su, petrol ve diğer temel ihtiyaçların karşılanamadığını ifade etti"

Google Haberlere Abone ol
Musul'da 630 bin sivil yerlerinden edildi

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Irak'ta Musul operasyonunun başından bu yana 630 bin sivilin yerlerinden edildiğini, çok büyük risklere rağmen şehrin batı yakasını terk edenlerin sayısında düşüş olmadığını duyurdu.

BMMYK Sözcüsü Andrej Mahecic, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlen basın toplantısında, Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul kent merkezinin batı yakasının geri alınması için başlatılan askeri operasyonda yoğun bombardıman ve şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirtti.

Şehri terk eden sivillerin, hayati tehlikelerle karşı karşıya kaldığını bildiren Mahecic, "Musul'dan kaçan insanlar için risk şimdi en üst düzeyde. BMMYK'ye konuşan aileler şehirde durumun korkunç olduğunu, daha da kötüye gittiğini, gıda, su, petrol ve diğer temel ihtiyaçların karşılanamadığını ifade etti. Bazı aileler bize, günde tek bir öğün yemekle beslendiklerini, bunun da çoğunlukla tek bir ekmek, un veya sudan oluştuğunu söylediler." diye konuştu.

Sözcü Mahecic, BMMYK'nin çatışan tüm taraflara faal çatışma bölgelerinden kaçmaya çalışan sivillerin engellenmemesi ve sivillere güvenli geçiş koridorları açılması çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Irak resmi makamlarına göre, ekim ayından bu yana Musul'da 630 bin sivilin yerlerinden edildiğini aktaran Mahecic, buna şubat ortasında şehrin batı yakasını terk eden 434 bin kişinin dahil olduğunu söyledi.

Mahecic, tüm risk ve tehlikelere rağmen şehrin batı yakasını terk edenlerin sayısında bir azalma olmadığının altını çizdi.

BMMYK'nin Irak'ın kuzeyinde yerlerinden edilen siviller için 12. kampını da açtığını ifade eden Mahecic, Irak'ın içinde yerlerinden olan sivillerin ihtiyacını karşılamak için belirledikleri fonun sadece yüzde 18'inin tedarik edildiğine dikkat çekti.

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, Haziran 2014'te DEAŞ kontrolüne girmişti. Irak güçleri, Kasım 2016'da kentin doğusunu geri alırken, 19 Şubat'ta da Musul'un batısını kurtarma operasyonunu başlatmıştı.
Yorumlar