Mustafa Duman kim, nereli, kaç yaşında?

Mustafa Duman kim, nereli kaç yaşında soruları Merkez Bankası'nda Naci Ağbal'dan sonra yapılan kritik bir değişiklikten sonra gündeme geldi. Çünkü yapılan değişiklikle aynı zamanda eski Merkez Bankası başkanı da olan Murat Çetinkaya görevden alındı yerine Mustafa Duman getirildi.

Google Haberlere Abone ol

Mustafa Duman kim, nereli, kaç yaşında, uzmanlık alanı nedir, nereden mezun oldu soruları Merkez Bankası'na yapılan yeni atamayla gündeme geldi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla dün akşam Merkez Bankası başkan yardımcılığı pozisyonunda bulunan ve aynı zamanda eski başkanlardan biri olan Murat Çetinkaya görevinden alındı.

Çetinkaya'nın yerine Mustafa Duman, yeni Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak atandı.

Kararda şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı (Guvernör) Murat Çetinkaya, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesinin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'inci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına (Guvernör) 1211 sayılı Kanunun 29'uncu maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin2,3 ve 7'inci maddeleri gereğince Mustafa Duman atanmıştır."

Atama işleminden sonra gözler Duman'ın özgeçmişi ve biyografisine döndü. Peki, Mustafa Duman kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve ihtisas alanı nedir? İşte cevapları:

MUSTAFA DUMAN KİMDİR?

Mustafa Duman Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Londra Şehir Üniversitesi'nde eğitim gördü.

Uzun yıllardır uluslararası finans sektöründe deneyimi olan Mustafa Duman, özellikle Portekiz Ticaret Bankası ve Morgan Stanley'de olmak üzere birçok önemli pozisyonda görev aldı.

Duman Esbank'ta 8 yıl çalıştıktan sonra 5 yıl Portekiz Ticaret Bankası'nda görev yaptı.

2007 yılında ABD yatırım bankası Morgan Stanley'e başkan yardımcısı olarak göre aldı.

Duman, 2 yıla yakın çalıştıktan sonra Portekiz Ticaret Bankası'na direktör olarak geri döndü. Burada da 2 yıla yakın çalıştı. 

Duman, 2011 yılından bugüne kadar Morgan Stanley Menkul Değerler Genel Müdürü görevindeydi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da eğitimin tamamladıktan sonra Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

MURAT ÇETİNKAYA KİMDİR?

Murat Çetinkaya 1976 Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde dünyaya geldi. 

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu.

29 Haziran 2012'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 2016 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirilmişti.

 

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı.

Aynı üniversite uluslararası finans, ekonomi, politika konularında doktora tez çalışmaları yaptı.

Albaraka Türk Katılım Bankasında, bankacılık hayatına başladı, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında farklı alanlarda görev aldı.

2003 yılında Türkiye Halk Bankasında Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevlerini üstlendi.

2008 yılından 2012 yılına kadar Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.'de Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

29 Haziran 2012'de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine getirildi.

2016 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığına getirildi.

Yorumlar