Müslümanlar iftar için Mescid-i Aksa’ya akın ediyor

Müslümanlar, iftar saatine doğru Mescid-i Aksa’ya akın ediyor. Mescid-i Aksa’nın bahçesinde hep birlikte iftar açıyor.

Google Haberlere Abone ol

İslam’ın ilk kıblesi Mescid-i Aksa iftar saati ve teravih namazı için Müslümanların akınına uğruyor. İftar öncesi Filistin’in çeşitli şehirlerinden gelen Müslümanlar çoğunlukla Türk sivil toplum kuruluşları ve gönüllü hayırsever işadamlarının cami avlusunda hazırladıkları yer sofralarında oruçlarını açıyor. İftarını yapanlar ise kadınlar Kubbet-ül Sahra’da, erkekler Mescid-i Aksa’da olmak üzere önce akşam namazlarını kılıyor.

Teravih namazında içeriye sığmayan Müslümanlar, dışarı taşarak avluyu dolduruyor. Huşu içinde namazlarını kılanlar tüm İslam aleminin selameti için Mescid-i Aksa'da dua ediyor.

İftar öncesinden Mescid-i Aksa’ya akın edenler ise hazırlanan iftar sofraları ve yaşadıkları manevi iklimden memnun olduklarını her fırsatta dile getiriyor. 

Türkiye’den gönüllülerle giderek iftar sofrası hazırlayan Mirasımız Derneği Temsilcisi Halis Mutlu, “Mescid-i Aksa’da iftar hakikaten önemli. Mescid-i Aksa’nın avlusunda iftar yapmak isteyen hem Türk grupları, hem Kudüs şehrinin dışından gelen Müslümanlar var, onlara iftar sofraları kurmak bu anlamda önemli. Türkiye’den Mirasımız Derneği 2008 yılından beri burada iftar sofrası kuruyor. Devamı yapılan yardımlarla mümkün. Mescid-i Aksa İslam dininin 3 mabedinden bir tanesi, bunun için önemli” dedi.

Yorumlar