MÜSİAD 24. Olağan Genel Kurulu

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) - "Borsadaki yükseliş ve dövizdeki düşüş, piyasaların ekonomimize olan güveninin tam olduğuna işaret ediyor. Beyaz eşya satışlarındaki yükseliş gibi pek çok emare, ekonominin çarklarının giderek daha hızlı dönmeye başladığını da gösteriyor. Buradan MÜSİAD üyeleri başta olmak üzere tüm iş adamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; ülkemize değer veriyorsak, ülkemizi seviyorsak, bu topraklara borcumuzu ödemek istiyorsak, şimdi harekete geçme zamanıdır. Daha çok çalışacağız. Gün, yatırım günüdür. Hiç işi geciktirmeyin. Müteşebbis, yatırımcı ruhunu kaybetmesin. Böyle bir zamanda eğer yatırım şansını değerlendirirsen, gelecek çok daha bereketli olacaktır" - "Türkiye'nin ekonomik bakımdan yanmasını, yıkılmasını, yerle bir olmasını bekleyenlerin heveslerini bir kez daha kursaklarında bıraktık. İnşallah 2017 ekonomide, bana göre şu andaki tespitlerim bu, tarihi bir sıçrama yılı olacak" - "Ana muhalefetin başındaki zat tweet atıyor. Herhalde birçok kardeşim o tweetleri okumuştur. Ne diyor o tweette? Çok enteresan. 'Dördüncü yıl dönümünü kutladığımız Gezi olaylarında hak ve özgürlük mücadelesi verenleri minnetle anıyorum.' diyor. Bu nasıl hak ve özgürlük mücadelesi ya? Yani bir şehri yakacaksınız, yıkacaksınız, polislerimizi şehit edeceksiniz, cam, çerçeve her şeyi indireceksiniz ve buna hak ve özgürlük mücadelesi diyeceksiniz. Size ne yapıldı ki hak ve özgürlük mücadelesi veriyorsunuz? Hak ve özgürlük mücadelesini vermek, Yeşilköy Havalimanı'ndan kaçarak Bakırköy Belediye Başkanının evine sığınmak mıdır?"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, borsadaki yükseliş ve dövizdeki düşüşün, piyasaların ekonomiye olan güveninin tam olduğuna işaret ettiğini belirterek, "Beyaz eşya satışlarındaki yükseliş gibi pek çok emare, ekonominin çarklarının giderek daha hızlı dönmeye başladığını da gösteriyor. MÜSİAD üyeleri başta olmak üzere tüm iş adamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; ülkemize değer veriyorsak, ülkemizi seviyorsak, bu topraklara borcumuzu ödemek istiyorsak, şimdi harekete geçme zamanıdır. Daha çok çalışacağız. Gün, yatırım günüdür. Hiç işi geciktirmeyin. Müteşebbis, yatırımcı ruhunu kaybetmesin. Böyle bir zamanda eğer yatırım şansını değerlendirirsen, gelecek çok daha bereketli olacaktır." dedi.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 24. Olağan Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, terörle mücadele operasyonu yürütenlerden biri olan, Şırnak'taki helikopter kazasında şehit düşen tümgeneral Aydoğan Aydın'ın attığı adımlarla, kararlılığıyla üstteğmenliğinden itibaren buna hazırlandığını dile getirerek, şunları anlattı:

"1 hafta önce Kato Dağları'nın tepesine, Süleyman Bey ile birlikte Yaşar Güler Paşamız durumlara nezaret etmek üzere çıkmışlardı. Oradan Süleyman Bey beni aradı, telefonu Aydoğan Paşa'ya verdi, görüştük. Telefon görüşmemizde 'Bu inleri temizlemek suretiyle sadece buralar temizlenmeyecek Cumhurbaşkanım, İstanbul da Ankara da tüm Türkiye bu teröristlerden temizlenecek' dedi."

Aydoğan Aydın'ın "Hanke'ye ağıt" şiirini okuyan Erdoğan, "Sene 1992. Aydoğan Paşa hedefini maşallah iyi belirlemiş, üstteğmenken belirlemiş ve bütün bu olaylarda hep bir komando olarak oraları adeta özlemiş. Bu son olaylarda yine oralarda o bölgede, nerede ne var bunları adeta ezberlemiş. Allah rahmet etsin. Onunla beraber o mücadeleyi veren tüm şehitlerimize Allah rahmet etsin." ifadelerini kullandı.

- "Ülkemizi çapulculara, hainlere bırakmamak için mücadeleyi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız"

Erdoğan, Gezi olaylarının 4. yıl dönümü olduğuna değinerek, şunları söyledi:

"Ana muhalefetin başındaki zat tweet atıyor. Herhalde birçok kardeşim o tweetleri okumuştur. Ne diyor o tweette? Çok enteresan. 'Dördüncü yıl dönümünü kutladığımız Gezi olaylarında hak ve özgürlük mücadelesi verenleri minnetle anıyorum.' diyor. Bu nasıl hak ve özgürlük mücadelesi ya? Yani bir şehri yakacaksınız, yıkacaksınız, polislerimizi şehit edeceksiniz, cam, çerçeve her şeyi indireceksiniz ve buna hak ve özgürlük mücadelesi diyeceksiniz. Size ne yapıldı ki hak ve özgürlük mücadelesi veriyorsunuz? Hak ve özgürlük mücadelesini vermek, Yeşilköy Havalimanı'ndan kaçarak Bakırköy Belediye Başkanının evine sığınmak mıdır? Zaten 15 Temmuz'da da kaçaklardansın. Yani 7 Ağustos'ta bizim buluşmamıza gelişin, o bir vesileydi, önce gelemeyeceğini bildirdin. Bunu da milletimin bilmesini istiyorum. Daha sonra kendisine çok baskılar yapıldı, bunun neticesinde son anda geleceğini bildirdiler. Dürüst değil, hatta biliyorsunuz Yenikapı buluşması için daha sonra da 'Biz yokuz orada' demeye başladı. Bunlarda barış, kardeşlik, birlik, beraberlik böyle bir dert yok. Şimdi yaptıkları çalışma, evet, bölücü terör örgütünün de arkasında durmuş olduğu örgütlerle beraber iş birliği yapmanın gayreti içerisindeler. Nerede bölücü terör örgütü PKK varsa, bunlar da onların yanında, CHP onların yanında. Daha dün Taksim'de yürüyüş yapıyorlar, CHP'li milletvekilleri de onlarla beraber. Neyin yürüyüşünü yapıyorlar? Gezi olaylarının yürüyüşünü yapıyorlar. Gezi'de ne oldu? Gezi'de ortaya ne çıktıysa, işte bu bölücü terör örgütünün bir provokasyonu neticesinde çıkmıştır ve bu işin içinde kendileri de var. Kendi bütün ekipleriyle beraber bu işin içindeler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerimiz ve gazilerimiz sebebiyle tabii ki üzüntümüz çok derin, çok büyük. Ama ülkemizi bu çapulculara, bu hainlere bırakmamak için bedeli ne olursa olsun mücadeleyi sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız." dedi.

- "İstihdam seferberliğinin meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık"

Demokrasiye, özgürlüğe, geleceğe bütünüyle saldıranların ekonomiyi boş bırakmasının düşünülemeyeceğini belirten Erdoğan, "Gezi olaylarına ve FETÖ'nün 17-25 Aralık saldırısına rağmen 2013 yılını yüzde 8,5'luk büyüme oranıyla kapatmıştık. 2014'te önce mahalli idareler, ardından cumhurbaşkanlığı seçimini yaşadık. Buna rağmen yüzde 5,2'lik büyümeyle başarılı bir netice elde ettik. 2015'te yaşadığımız 2 genel seçime ve terör olaylarındaki tırmanışa rağmen yüzde 6,1'lik büyümeyle adeta bu tezgahları kuranlara meydan okuduk. 2016'da ise 15 Temmuz kanlı darbe girişimi gibi yakın tarihimizin en ağır travmasını yaşamamıza, terörle mücadelede sınırlarımız içinde ve dışında verdiğimiz yoğun mücadeleye rağmen yüzde 2,9'luk büyüme sağladık. Türkiye'nin ekonomik bakımdan yanmasını, yıkılmasını, yerle bir olmasını bekleyenlerin heveslerini bir kez daha kursaklarında bıraktık. İnşallah 2017 ekonomide, bana göre şu andaki tespitlerim bu, tarihi bir sıçrama yılı olacak." diye konuştu.

Erdoğan, tüm bakanlardan yıl sonuna kadarlık dönemi kapsayacak şekilde, milletin birikmiş sıkıntılarının çözümüne yönelik 180 günlük kısa vadeli eylem programı istediğini ifade ederek, hazırlıklar tamamlandığında, programın paylaşılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 seçimlerine kadar olan dönemi içeren çok daha kapsamlı bir programın hazırlıklarının yürütüldüğünü, 2023 hedeflerinin de güncellenerek yola devam edildiğini dile getirerek, 2023 hedefleri için yeni bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

Ekonominin iyiye gidişiyle ilgili sinyallerin gelmeye başladığını belirten Erdoğan, "İhracattaki istikrarlı yükseliş ortada. 2016'da 142,5 milyar dolara kadar düşen yıllık ihracatımız, mayıs sonu itibarıyla yeniden yıllık bazda 147 milyar doları buldu. Tırmanış başladı. İhracatta 2014'te elde ettiğimiz 157,6 milyar dolarlık rekoru en geç inşallah önümüzdeki yıl sonu itibarıyla geçeceğimize inanıyorum. Ona göre daha çok koşturacağız, daha fazla çalışacağız. Başlattığımız istihdam seferberliğinin meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık. Şu ana kadar istihdamda 1,2 milyonluk bir artış yaşandı. Davetimize sağ olsun işveren camiası olumlu bir cevap verdi. Bu konuda verilen tüm sözleri tek tek kaydettik, kaydediyoruz. Şahitler huzurunda verilen bu sözlerin her birinin takipçisi olacağım. Valilerimiz bu işin takipçisi. Borsadaki yükseliş ve dövizdeki düşüş, piyasaların ekonomimize olan güveninin tam olduğuna işaret ediyor. Beyaz eşya satışlarındaki yükseliş gibi pek çok emare, ekonominin çarklarının giderek daha hızlı dönmeye başladığını da gösteriyor. Buradan MÜSİAD üyeleri başta olmak üzere tüm iş adamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; ülkemize değer veriyorsak, ülkemizi seviyorsak, bu topraklara borcumuzu ödemek istiyorsak, şimdi harekete geçme zamanıdır. Daha çok çalışacağız. Gün, yatırım günüdür. Hiç işi geciktirmeyin. Müteşebbis, yatırımcı ruhunu kaybetmesin. Böyle bir zamanda eğer yatırım şansını değerlendirirsen, gelecek çok daha bereketli olacaktır."

(Sürecek)

Yorumlar