Muğla 11. Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliği

- Yörüklerin, at, deve, koyun, eşek ve keçileriyle ovalardan yaylalara göç yolculuğunu canlandırdığı şenlikte, gelin alma ve şeker parlatma töreni de yapıldı

Google Haberlere Abone ol
Muğla 11. Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliği

MUĞLA (AA) - Muğla Yörük Obaları Derneğince "11.Uluslararası Yörük Türkmen Kültür Şenliği", Düzeyn Yaylası'nda gerçekleştirildi.

Muğla Valiliği, Büyükşehir ve Menteşe belediyeleri desteğiyle düzenlenen, Yörük dernekleri, federasyon ve konfederasyon ile temsilcilerin katıldığı şenlikte, davul-zurna eşliğinde geçit töreni yapıldı.

Şenlikte, Yörük kadın ve erkekleri, yöresel çalgılar eşliğinde bölgelerine has oyunları sergiledi. Muğla ve Ege Bölgesi'nin çeşitli illerinden gelen Yörükler, at, deve, koyun, eşek ve keçileriyle ovalardan yaylalara göç yolculuğunu canlandırdı. Şenlikte gelin alma, şeker parlatma töreni yapıldı.

Şenlik kapsamında yaylanın farklı noktalarına kurulan kıl çadırlarda Yörük kültürü, kullandıkları malzemeler, çalgıları ve yemekleri tanıtıldı.

Şenliğin açılışında konuşan Muğla Valisi Esengül Civelek, Yörük ve Türkmenlerin binlerce yıllık tarihin yapı taşları olduğunu söyledi.

Civelek, Yörük Türkmen geleneğini, göreneğini, kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla yıllardır geleneksel olarak düzenlenen şenlikte bulunmanın sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Türk tarihinin en önemli ana yaşam şekli Yörük Türkmen kültürünün Türkiye'nin ve Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez değerlerinden olduğunu vurgulayan Civelek, şöyle konuştu:

"Yörüklük kadim bir kültürdür. Muğlamız bu kültüre sahiptir ve bu kültürü yaşatmaktadır. Tarihimize, kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Geçmişten günümüze sevgiyle, hoşgörüyle, dayanışmaya var olan birlik ve beraberliğimiz tek vatan, tek millet, tek bayrak altında birleşmemiz en büyük gücümüzdür."

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Yörük kültürünün unutulmaması açısından bu tür şenliklerin önemli olduğunu, şenliğe katılımın da her yıl daha da arttığını bildirdi.

Yörüklerin farklı kültürleri başka yerlere taşıdıklarını, bu nedenle ülkedeki kültürel zenginlikte ciddi katkıları bulunduğunu ifade eden Gürün, "Birlik ve beraberlik içinde olursak bu ülkenin her sorunu çözülür." diye konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de Yörüklerin giyimi, kuşamı, yaşantısı ve tavrıyla Türk toplumunda önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ise bu yıl 11’incisi düzenlenen şenliğe yaklaşık 20 bin kişinin katıldığını aktardı.

Amaçlarının vatandaşlara Yörük kültürünü en iyi şekilde anlatmak ve kültürlerini yaşatmak olduğunu belirten Akcan, "Yörük kültürü sadece göçmekten ibaret değildir. Yörük kültürü doğasına, atasına, bayrağına sahip çıkan bir kültürdür. Her yıl daha da büyüyen şenliğimizle kültürümüzün gelecek nesillere doğru aktarılması için çalışmaktayız." ifadelerini kulladı.

Şenlik kapsamında yağlı güreşler yapıldı, yöresel sanatçılar konser verdi.

Yorumlar