İdlib'deki saldırıda şehit sayısı yükseldi

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de Beşar Esed rejimine bağlı unsurlarca düzenlenen saldırıda 4 askerin şehit düştüğünü, 9 askerin ise yaralandığını duyurdu. Yaralılardan bir askerin ve bir sivilin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 6'ya yükseldi.

Google Haberlere Abone ol

Suriye'nin İdlib şehrinde sivillere yönelik katliamını sürdüren Esed rejimi sınırı aştı. Bölgede bulunan Türk askerine de saldırmaya başladı. Gece sabaha karşı düzenlenen saldırıda 4 askerimiz şehit düştü, 9 askerimiz ise yaralandı. Yaralı askerlerden biri ve yaralı bir sivil daha sonra kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Böylece şehit sayısı 6'ya yükseldi.

Anlaşmalara rağmen Esed rejimi ile Rusya dün de saldırılarını sürdürmüştü. Saldırılarda sadece dün 11 sivil hayatını kaybetmişti. Türkiye ise dün bölgeye askeri sevkiyat yaparak bölgedeki askerlere destek sağlamıştı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib'de Rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 askerin şehit olduğunu, biri ağır 9 askerin de yaralandığını bildirdi.

MSB'den yapılan açıklamada, İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlara, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen rejim unsurlarınca topçu atışının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Yoğun topçu atışı neticesinde 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz."

REJİM VE RUS ASKERLERİ DÜN DE KATLİAM YAPTI

Mutabakatlara rağmen Rusya ve rejim güçleri İdlib'de saldırılarını dün de devam ettirmişti. 

usya ve Esed rejiminin savaş uçakları, sabah saatlerinden bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisindeki yerleşimlere hava ve kara saldırıları düzenlemeye devam ediyor. Saldırılarda 11 sivil öldü.

Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları sabah saatlerinden bu yana Serakib ilçesine, Sermin beldesine, Dadih, Merdih ile Neyreb köylerine ve Halep'in Daret İzze ilçesine saldırı düzenledi.

DÜNKÜ SALDIRIDA 11 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rus savaş uçağının İdlib'in Sermin beldesine düzenlediği saldırıda 8 sivil, Urem Kubra'da 1 sivil hayatını kaybetti.

Sivil Savunma ekipleri, yaralıları çevredeki hastanelere sevk ederken, olay yerinde arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına devam ediyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Diğer yandan Esed rejimi, Cisir eş Şuğur ilçesine, Kefenbil ve Binneş beldesine, Has, Deyr Sünbül, Bara, Mağara, Trenbe ve Cubas köylerine hava saldırısı düzenledi. Binneş'te ve Mastume'de 1'er olmak üzere 2 sivil hayatını kaybetti.

TÜRKİYE'DEN BÖLGEYE SEVKİYAT

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne sevkiyat gerçekleştiriyor. Bölgeye sevki gerçekleştirilen konvoylarda onlarca tank, ağır silah, personel taşıyıcı zırhlı araçlar ve mühimmatlar, AA kamerasına yansıdı.

GEÇEN 64'Ü ÇOCUK 188 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü, Beşşar Esed rejimi güçleri ve destekçisi Rusya'nın İdlib'e yönelik geçen ayki saldırılarında 188 sivilin öldüğünü bildirdi. İdlib'de göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğünce yayımlanan raporda, Esed rejimi güçleri ve destekçisi Rusya'nın İdlib'e yönelik ocak ayındaki bombardımanlarında 64'ü çocuk 188 sivilin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

ANLAŞMALARA UYULMUYOR

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç, kalanları Rusya'nın hava desteği ile ele geçirdi. Saldırılardan kaçan yüz binlerce sivil, kuzeyde Türkiye sınırına yakın kesimlere göç etti.

Rusya'nın, Türkiye ile 17 Eylül 2018'de vardığı Soçi mutabakatından bir süre sonra da saldırılar devam etti.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ni hedef alan Rusya, rejim ve İran destekli teröristler, yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına 1 milyon 300 bin sivilin göç etmesine sebep oldu. Bombardımanlarda 1800'den fazla sivil can verdi.

Yorumlar