Modanisa'dan yaptığınız her alışveriş Afrika’da bir damla suya dönüşüyor

Modanisa, IHH iş birliği ile Burundi, Mali ve Çad'da tamamlanan 4; Gana, Uganda, Zimbabve ve Burundi’de açılmakta olan 5 su kuyusu ile bugüne dek yaklaşık 45 bin Afrikalıyı temiz suya kavuşturdu. Ramazan'a kadar açılacak 11 adet yeni su kuyusu ile toplamda 100 bin Afrikalıyı suya kavuşturmak hedefleniyor

Google Haberlere Abone ol
Modanisa'dan yaptığınız her alışveriş Afrika’da bir damla suya dönüşüyor

Günümüzde yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor. Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için her gün kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor. Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor. Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor. Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.

Afrika’nın en büyük sorunlarından olan susuzluğa bir nebze çare olabilmek adına Modanisa, müşterilerinin desteği, İHH iş birliği ile ilk olarak Burundi, Mali’de açtığı iki su kuyusu ile geçtiğimiz yıl yola çıktı. Çad'da açılan 2 su kuyusu ile devam eden proje; Gana, Burundi, Uganda ve Zimbabve’de açılmakta olan 5 su kuyusu ile bugüne geldi ve yaklaşık 45 bin Afrikalının temiz suya ulaşması sağlandı. Modanisa; Ramazan’a kadar 11 su kuyusu daha açarak toplamda 20 su kuyusu ile yaklaşık 100 bin Afrikalının temiz suya ulaşmasını sağlayacak. Binlerce Afrikalıya hayat veren su kuyuları projesi, alışveriş yapanların da desteğiyle sonraki yıllarda da devam edecek.

Temiz suya ulaşamamak en çok kadın ve çocukların hayatlarını zorlaştırıyor; binlerce kadın temiz su için her gün saatlerce yürümek zorunda kalıyor. Tüm dünyada kadınların hayatını kolaylaştırmak için çalışan Modanisa, Afrika’da da kadınları suya kavuşturarak en hayati ihtiyaçlarını karşılıyor. Yapılan her alışveriş, Afrikalı bir kadının saatlerce yürümeden temiz suya ulaşmasını sağlıyor. Modanisa, su kuyuları projelerine devam ederek başta kadınlar olmak üzere yüz binlerce insanın hayatına dokunmayı hedefliyor.

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar