"Mobilya Sektör Buluşmaları" gerçekleştirildi

"Mobilya Sektör Buluşmaları" ATO ev sahipliğinde gerçekleştirildi

Google Haberlere Abone ol
"Mobilya Sektör Buluşmaları" gerçekleştirildi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kovid-19 salgınının oluşturduğu tahribata rağmen mobilya ihracatının geçen yıl 4 milyar 322 milyon dolar olduğunu belirterek, "Sektör, bu yılın 9 ayında 3 milyar 580 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek geçen yılın üzerine çıkacağının sinyalini verdi." ifadesini kullandı.

Odadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Mobilya ve Yatak Sanayicileri Derneği (MOYSAD) tarafından ilki İstanbul'da gerçekleştirilen "Mobilya Sektör Buluşmaları"nın Ankara'daki ikinci toplantısı ATO ev sahipliğinde yapıldı.

Etkinliğe, MOYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Baki Ertekin, Türkiye Ağaç İşler Federasyonu Başkanı Hüseyin Taklacı ve sektör temsilcileri katıldı.

Baran, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, mobilya sektörünün ihracat rakamlarını yukarılara taşıdığını ve cari açığa olumlu katkı sağladığını belirterek, mobilyanın, ithal ürünlere bağımlılığı en az, yerli kaynak kullanımı en çok olan sektörler arasında yer aldığına işaret etti.

Son yıllarda mobilya ve dekorasyon sektöründe önemli atılımlar ve gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Baran, "Üretimi özgün tasarımlarla sürdüren sektör, uluslararası platformda imajını yeniledi ve sağlamlaştırdı. Bu da sektörün dış ticaretini geliştirdi. Küresel alanda pandeminin yarattığı tahribata rağmen mobilya ihracatımız geçen yıl 4 milyar 322 milyon dolar rakamına ulaştı. Sektör, bu yılın 9 ayında 3 milyar 580 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek geçen yılın üzerine çıkacağının sinyalini verdi. Irak, Almanya, ABD, İsrail, Fransa ve Katar başta olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleştirildi." bilgisini verdi.

MOYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ertekin de Türkiye'nin 81 ilinde hızla örgütlenerek mobilya sektöründe birlik sağlamak ve sektöre yeni bir güç katmak istediklerini ifade etti.

Türkiye Ağaç İşler Federasyonu Başkanı Taklacı da sektörün katma değerli ürünler üreterek ihracat rakamlarını yükselttiğini kaydetti.

Yorumlar