Minoksidil (Minoxidil) nedir, ne işe yarar?

Saç dökülmesi sorunlarını mı yaşıyorsunuz, o zaman minoksidil duymamanız mümkün değil. Peki nedir bu minoksidil (Minoxidil) ne işe yarar, son günlerin en çok merak edilen soruları arasında. Genellikle erkeklerin kellik sorununda tedavi için kullandıkları ilaçların etkin maddelerinden biridir.

Google Haberlere Abone ol

Minoksidil, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, erkek ve kadınlar için saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde bulunan vbir maddedir. Reçete gerektirmeyen ilacı birçok eczanede bulmak mümkündür. Minoksidil içeren ve en çok satan Regaine markasıdır. 

Minoksidil, erkek tipi kellik tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, minoksidili 48 haftalık düzenli kullanımda erkeklerin% 23'ünde kelliğin giderildiği kanıtlanmıştır. 

Minoxidil'i nasıl kullanılır?

Minoksidil normal olarak% 2 veya% 5'lik bir mukavemet içinde bir losyon, sıvı veya köpük olarak gelir. Daha yüksek konsantrasyon genellikle sadece erkekler tarafından kullanım için tavsiye edilir ve Regaine tarafından Erkekler için Ekstra Gücü kanıtlanmıştır. Saç dökülmesi üzerinde herhangi bir olumlu etkisi olması için, Minoksidil günde en az bir kez ve her gün, tedavi istendiği sürece uygulanmalıdır.

Uygulama yöntemi, losyon veya köpük kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak değişecektir, ancak temel teknik, küçük bir miktar (genellikle 1 ml) saç derisinden etkilenen saç derisi bölgelerine çok dikkatli bir şekilde uygulamak ve cilde masaj yapmaktır. Sıvı Minoksidil kullanıyorsanız, süreci daha kolay ve daha kesin hale getirmek için bir uygulayıcı ile birlikte kullanmanız gerekir.

Minoxidil'i tahriş olmuş veya yaralı cilde sürmekten ve gözünüze temasından kaçının. Ayrıca, minoxidil vücudun diğer bölgelerine temas etmesi halinde istenmeyen tüylere de yol açabilir.

Minoksidil işe yarıyor mu?

Evet, Minoksidilin erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesini durdurup yeni saç gelişimini teşvik ettiği kanıtlanmıştır.

Bir fotografik çalışmada, 48 gün boyunca her gün Regaine Ekstra Gücü kullanan erkeklerin% 60'ı saçların gözle görülür görünürlüğünü yaşamıştır. Benzer bir çalışmada, Kadın Regular Strength (% 2) için Regaine (% 2), 48 hafta boyunca her gün kullanan kadınların% 88'inde saç dökülmesini “stabilize” ettiği gösterilmiştir. Bu saç dökülmesinde ve / veya saç çıkmasında bir duraklama yaşadıkları anlamına gelir.

Bu tür bir tedavinin herkes için işe yaramayacağını hatırlamak da önemlidir. Regaine Extra Strength, Hasta Bilgilendirme broşüründe, 18-65 yaşlarındaki erkekler tarafından kullanılması gerektiğini ve aşağıdaki kategorilere giren kişilerin etkili olma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtir:

  • Saç dökülmesine ya da sadece kafa derisinin üst kısmına inceltilmiş erkeklere
  • genç erkekler
  • Sadece kısa süre saç dökülmesini yaşayan erkekler
  • sadece hafif saç kaybı olan erkekler

Minoxidil'den herhangi bir yan etkisi var mı?

Minoxidil, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, hafif cilt tahrişleri gibi hafif yan etkileri mevcuttur. Ancak herhangi bir yan etki yaşarsanız Regaine kullanmayı bırakıp doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Yorumlar

Ceren Sac kiran oldum bana iyi gelirmi