MEB Öğretmen Şikayet hattı yeni numarası kaç? MEBİM İletişim

Öğretmen şikayet hattı olarak bilinen MEBİM Alo 147 hattının kapanıp kapanmadığı konusunda vatandaşların kafası karışık durumda. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim MEBİM Alo 147 Öğretmen Şikayet hattı numarası konusunda karışıklık yaşanıyor.

Google Haberlere Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim adresi nedir veya MEBİM iletişim telefon numarası kaçtır? Veliler şu ana kadar öğretmen ve okullarla ilgili sorunlarını Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi yani kısa adıyla MEBİM Alo 147 Şikayet Hattı üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine bildiriyordu. Ancak yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un göreve başlamasıyla birlikte bir değişiklik yaşandı. Bakan Selçuk, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı'nda, bu uygulamayı, aşırı derecede istismar edildiği ve öğretmenleri çalışamaz hale getirdiği için iptal etti.

Peki MEBİM Alo 147 şikayet hattı kapatıldıktan sonra veliler sorunlarıyla başbaşa mı bırakıldı? Tabiki Hayır. Milli Eğitim Bakanlığı onun yerine yeni bir şikayet hattı kurdu. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada MEBİM Alo 147 Öğretmen Şikayet Hattı'nın yerinen MEBİM 444 0 632 hattının açıldığı belirtildi.

Öğretmen, veli, öğrenciler ve eğitimle ilgili herkes bu hattı arayarak hizmet alabilir.

MEB İletişim Merkezi “MEBİM 147 Öğretmen Şikayet Hattı” eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bütün vatandaşlarımızdan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikâyeti, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Mart 2012’de Van Erciş’te hizmet vermeye başlamıştı. 

MEBİM 147 Öğretmen Şikayet Hattı, 2011 yılında Van’da yaşanan depreminin ardından Erciş’te bir sosyal sorumluluk projesi olarak hizmet vermeye başlamasıyla depremin vatandaşlarımıza yaşattığı travmayı azaltmış, depremzedelerin hayata tutunmasına destek olmuş ve bölgeye istihdam sağlamıştı.

İletişim Merkezi'nde 180 kişi görev yapıyor. Bunlardan 50’si engelli, yüzde 45’i kadın ve yüzde 85’i de depremzede olarak biliniyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince yürütülen İletişim Merkezi hizmetleri haftanın 7 günü 24 saat boyunca devam ediyor.

İletişim Merkezine yurt içinden 444 0 632 kısa numarası ile ulaşılabilirken yurt dışından da +90 312 147 1122 numarası ile ulaşılabiliyor.

MEBİM 147’ye başvuran şikayetçilere 3 iş günü içinde (72 saat) cevap veriliyor.

MEBİM 147’ye gelen çağrıların ortalama yüzde 91’i bilgi edinme, yüzde 3,7’si talep, yüzde 3,6’sı görüş-öneri, yüzde 1,8’i de ihbar veya şikâyet ana başlıklarında gerçekleşiyor.

Örgün eğitim kapsamındaki öğrenci ve veliler, danışma hattından okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumları mevzuatı, öğrencilerin kayıt işlemleri, öğrencilerin sınıf geçme ve devam durumları, nakil iş ve işlemleri, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim ve rehberlik süreçleri, BİLSEM sınavları, özel okul sınavları, parasız yatılılık ve bursluluk sınavı, liselere geçiş sınavı, e-okul veli bilgilendirme ve 8383 mobil bilgi servisi kullanımı, ders kitapları içerikleri dağıtımı ve temini, okul aile birlikleri, sosyal etkinlikler, taşımalı eğitim, okul, derslik ve eğitim öğretim materyalleri eksiklikleri, fiziki alt yapı talepleri, okul kantinlerindeki ürün satışı ve denetimi, destekleme ve yetiştirme kursları, yurt ve pansiyonlarda barınma iş ve işlemleri, öğrencilerin kılık kıyafetleri, denklik işlemleri, FATİH Projesi, EBA sistemi, öğretmen ihtiyacı, resmi tatiller ve Bakanlığın projeleri konularında da bilgi alabilecek.

Vatandaşlar da Bakanlığın iletişim hattı aracılığıyla Bakanlık mevzuatı, Bakanlıkça yapılan motorlu taşıt sürücü kursu, protokol sınavları, yeterlilik sınavları, unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavları, yabancı hükümet burs işlemleri, yaygın eğitim kursları, sertifika programları, Bakanlığın ihaleleri, özel okul açma kapatma, kurs açma ve kapatma, kurum çalışma usul ve esasları gibi konularda danışmanlık hizmeti alabilecek.

Yorumlar

SERDAR YANIK HAFTA SONLARI VE HAFTA İÇİ AKŞAM 23.00 ONLİNE DERS YAPMAK NEDİR ? BU DERS SAATLERİNİ KİM NEYE GÖREE AYARLIYOR ŞİKAYETÇİYİM
gg çok iyi
MERYEM TATLIKİRAZ 22.11.2020'de Adana Şehitlik Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde sınava girdim. Fotoğraf çekilecek diye herkesin maskesini çıkarttırdılar ben itiraz ettim ona rağmen cameranın görmesi gerektiği gerekçesiyle bir süre çıkarmamız gerektiğini belirttiler. Aradan bir kaç gün geçti semptomlar göstermeye başladım ve testim pozitif çıktı.Bununla birlikte bütün ailemin testi pozitif çıktı. Ehliyet sınavını yapanların sorumsuzlukları nedeniyle hepimiz korona olduk. Madem ki fotoğraf çekilecek sınıfa girmeden önce dışarıda TEK TEK insanların fotoğrafını çekseydiniz, MEB sizin önlem alamamış olmanızdan dolayı hepimiz covid olduk ve sadece biz değil o sınıftaki başkalarının ailelerinin sağlığıyla da oynadınız !!!!!!!!
Senem Kılıç Anaokulları kapatilmamali onunla ilgili bir problem cikmazken kapatılması doğru karar mi peki Çalışan anneler çocuklarını ne yapacak bakacak kimsesi olmayan çalışan anneler ne duruma düşülüyor
yıldız konya da devlet okullarında sınıf ayarlamaları öğrencının puanı uzerınden ama hersey duygusal okula bagıs yapan velilerın cocukları proje adı atında olan sınıflarda paralı olarak korsan yuzyuze egıtım yapıyorlar buna bı durrrrr