Metropoll kimin, Metropoll Araştırma sahibi kimdir, nerelidir?

Metropoll kimin, Metropoll Araştırma sahibi kimdir, nerelidir?, ne zaman kim tarafından nerede kuruldu, siyasi görüşü veya siyasi partilere yakınlığı nedir? Yaptığı anketler tarafsız mıdır? İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

Metropoll kimin, Metropoll Araştırma sahibi kimdir, nerelidir, hangi partiye yakın veya siyasi görüşü nedir gibi sorular, şirket tarafından açıklanan anketlerden sonra sıkça cevabı merak edilen sorular oluyor. Peki, Metropoll kimin, Metropoll Araştırma sahibi kimdir, nerelidir?

Metropoll Araştırma şirketi düzenli bir şekilde yaptığı anketlerle siyaset gündemini yakından takip edenlerin ilgisini çekmeye çalışan şirketlerden biridir. Yaptığı anketlerin odak noktası genel olarak AK Parti oylarının ne kadar eridiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne kadar oy kaybettiği ve muhalefet partilerinin ne kadar oy kazandığı yönünde oluyor. Özellikle de İBB Başkanı İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Yavaş'ın sık sık anketlere konu edilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kıyaslanması şirket tarafından sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. 

Şirket, özellikle Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına yönelik yaptığı "onay" ibareli anketlerle ana hedefinin Erdoğan aleyhinde faaliyet olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Şirketin anket sorularının şekli de Erdoğan karşıtı bir şirket olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan anketlerde, Erdoğan'ın görev yapma şeklini beğeniyor musunuz veya Erdoğan'a oy verir misiniz şeklinde değil; Erdoğan'ın görev yapma şeklini "Onaylıyor musunuz?" şeklinde taraflı ve kasıtlı bir ibareler kullanılıyor. 

Metropoll Araştırma şirketi sahibi kim?
Metropoll Araştırma Şirketinin Sahibi Özer Sencar

 

Peki, bu tartışmalı anketleri yapan şirketin sahibi kimdir? Taraflı mı tarafsız mı? Şirketin sahibinin kimliği yapılan anketlerin tarafsız olup olmadığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencar'dır. Sencar, CHP'ye yakınlığıyla bilinen, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı isimlerden biridir. Peki, Metropoll Araştırmanın sahibi Özer Sencar kimdir?

METROPOLL ARAŞTIRMANIN SAHİBİ ÖZER SENCAR KİMDİR?

Özer Sencar, 9 Mayıs 1947 tarihinde İzmir’in Ödemiş ilçesinde dünyaya geldi.

Sencar, ilkokul ortaokul ve liseyi Ödemiş'de okudu.

Daha sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne kaydoldu.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK bursunu kazanarak yüksek öğrenimini sürdürdü.

1970 yılında üniversite eğitimini bitirdi.

Tarım Bakanlığı Uşak Zirai Mücadele ve Karantina Müdürlüğü’nde kısa bir süre çalıştıktan sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 28 Şubat 1971 tarihinde açmış olduğu sınavı kazanarak aynı fakültenin Tarla Bitkileri Bölümü’ne asistan olarak girdi.

1976 yılında doktorasını tamamladı.

1979 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından bir yıl süreyle A.B.D. Michigan Eyaleti Michigan State Üniversitesi’nde araştırma ve inceleme yapmak üzere görevlendirildi.

1982 yılında doçent oldu.

1986 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne doçent olarak atandı.

Tarla Bitkileri Bölüm Başkanlığı görevine başladı.

1992-1994 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcılığı,

1993-1996 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu.

Özer Sencar, Metropoll Araştırma Merkezinin kurucusudur ve başkanı olarak görev yapmaktadır.

Sencar evli ve iki çocuk babasıdır.

Metropoll Araştırma şirketi ise 2004 yılında Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi adı altında Ankara'da resmi olarak kuruldu. Anonim Şirket olarak kurulan Metropoll'ün kurucuları ise Özer Sencar'ın dışında; Mstafa Damar, Musatfa Akyüz, Ümmügülsüm Morkoç, Aynur Uğur ve Yusuf Arslan yer alıyor. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE 6 PUAN DÜŞÜK TAHMİN

Metropoll Araştırma şirketinin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesinde yaptığı ankette seçimin ikinci tura kalacağını, Erdoğan'ın en fazla yüzde 45,9 oy alacağını ileri sürmüştü. Erdoğan seçimlerde yüzde 51'den fazla oy aldı.

Metropoll Araştırma şirketi kimin?
Metropoll Araştırma Şirketinin anketlerinden biri

 

DARBEDEN SONRA FETÖ'DEN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Özer Sencar 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Eylül ayında FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alınmıştı. Sencar ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. 

ALGI OLUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞAN BİR ŞİRKET

Metropoll Araştırma şirketinin "algı yaratmaya, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik" araştırmalar yaptığı konusunda Özer Sencar kendisi itirafta bulunmuştu. Sencar, bir mesajında, "Öncelikle karşı tarafın kaybedebileceğini inandırmamız gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.


 

Yorumlar

ali loras bakınız burada bile yüzde 46 oy alıyorda bu zavallı çağdaş-laikler (masonlar) asla kabul etmiyorlar bunuuu..?