Mete Gündoğan kimdir?

Mete Gündoğan kimdir sorusu Saadet Partisi genel başkanlık koltuğunun değişeceği söylentileri sonrasında sıkça sorulan bir soru oldu. İşte Mete Gündoğan biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Saadet Partisi yönetiminde gelen değişim sinyalinden sonra genel başkanlık için adı geçen isimlerden biri Mete Gündoğan oldu. İddiaya göre Saadet Partisi Genel Başkanlığı için yapılacak kongrede Mete Gündoğan yeni genel başkan seçilecek. Gündoğan, Merhum Necmettin Erbakan'ın danışmanlığını yapan isimlerden biridir. Peki, Mete Gündoğan kimdir, nerelidir, kaç yaşında ve ne iş yapıyor? İşte Mete Gündoğan biyografisi: 

Mete Gündoğan 1963 yılında Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Ayvalık ilçesinde tamamladı.

Mete Gündoğan, üniversite eğitimini İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı.

Daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisansa başladı. Tez aşamasında British Council’den kazanmış olduğu bursu değerlendirmek üzere İngiltere’ye gitti. Cranfield Teknoloji Enstitüsü’nde Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında Yüksek Lisans (1990) çalışmalarını tamamladı.

Doktora’sını (1995) yine İngiltere’de, Cranfield Üniversitesi Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında yaptı.

Mete Gündoğan kimdir?
Prof. Dr. Mete Gündoğan

 

Doçentliğini 2000 yılında aldı. Balıkesir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi (yarı zamanlı), Polis Akademisi (yarı zamanlı) ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi’nde çalıştı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra Dr.Gündoğan, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma ve Geliştirme Planlaması Müdürlüğü’nde araştırma mühendisi ve bir müddet de müdür olarak görev aldı.

Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) Bilim ve Teknoloji Sektörü uzmanı, Başbakanlık Başmüşavirliği ve TBMM’nde müşavir görevlerinde bulundu.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde açılan 20nci Dönem Kamu Diplomasisi Kursunu tamamladı.

Çeşitli sanayi çalışmaları ve tecrübeleri çerçevesinde, Akıncı F-16 Uçak Fabrikası’nda (TAI) Kalite Teminat Sistemleri Başmühendisi olarak çalıştı.

Avrupa Ford Motor Fabrikalarında (Köln-Almanya, Genk-Belçika, Valencia-İspanya, Bordeaux-Fransa ve Dagenham-İngiltere) “Bilgisayar Destekli Bakım Yönetim Sistemi” projesinde mühendis olarak çalıştı.

Özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık da yapan Dr. Gündoğan, Balkanlarda ve ülkemizde özelleştirmeden alınan birçok fabrikanın devreye alınması projelerini gerçekleştirdi.

Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Gündoğan İngilizce ve Fransızcanın yanısıra kısıtlı derecelerde Felemenkçe, Boşnakça ve Arapça bilmektedir.

Uluslar arası ve ulusal düzeyde birçok yayını bulunan Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın akademik ilgi alanları:

Sistem Analizi ve Tasarımı, Üretim Yönetimi Sistemleri, Üretim Planlama ve Kontrolü, Teknoloji Yönetimi, Kalite Teminatı, Toplam Kalite Yönetimi, Bakım / Onarım Planlaması ve Yönetimi, Mühendislik Ekonomisi, Maliyet Analizleri ve Muhasebesi ve Ekonomi (Mikro ve Makro)’dir.

 

Yorumlar