MESS’ten daha fazla öğrenciye daha fazla burs

- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Mesleki Eğitim Bursunun kapsamı genişledi, tutarı artırıldı

Google Haberlere Abone ol
MESS’ten daha fazla öğrenciye daha fazla burs

İSTANBUL (AA) - Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), 2017-2018 öğretim yılında daha çok öğrenciye daha yüksek tutarda burs verecek. Sendikaya üye iş yerlerinde çalışanların meslek liselerinde okuyan çocuklarını kapsayacak şekilde genişletilen burstan 4 binden fazla öğrencinin faydalanması öngörülüyor.

Sendika açıklamasına göre, MESS, üye iş yeri çalışanlarının meslek liselerinde eğitim alan çocuklarına verdiği karşılıksız bursun koşullarında daha fazla öğrenciyi kapsayacak şekilde değişikliğe gitti. Türkiye İçin Mesleki Eğitime Tam Destek (METAD) Projesi kapsamında verilen bursun tutarı da artırıldı.

2015-2016 eğitim-öğretim yılında başlatılan burs, alanında Türkiye'nin "en büyük" burs programı oldu. Proje, MESS üyesi iş yerlerinde çalışanların meslek lisesinde okuyan çocuklarını kapsıyor. Yeni eğitim yılında meslek liselerinde eğitim gören öğrenciler, bölüm kısıtı olmaksızın burs kapsamına alındı. Böylelikle MESS eğitim bursundan faydalanan öğrenci sayısının 4 bini geçmesi bekleniyor.

Her eğitim yılının eylül-haziran ayları arasındaki 10 ay boyunca sağlanan karşılıksız burs miktarı da yükseltildi. Buna göre; 2017-2018 eğitim-öğretim yılında meslek liselerinin 10, 11 ve 12. sınıflarında metal sektörüne yönelik bölümlerde eğitim gören öğrencilere sağlanan burs miktarı yıllık 2 bin 200 TL'ye çıkarıldı. Meslek liselerinin 9. sınıflarında okuyan öğrenciler ile metal dışı alanlarını seçen 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine ise yıllık bin 100 TL burs sağlanacak. Başvurular 10 Kasım'a kadar "www.metad.com.tr" internet adresinden yapılabiliyor.

Yorumlar