Mesele "Asgari ücret" değil "enflasyon"

CHP asgari ücrete ara zam yapılması konusunda ısrar ediyor; ancak daha önce bu hatayı yaptığının farkında olan hükümet enflasyonla mücadele kapsamında ara zam yapmamakta kararlı duruşunu bozmuyor.

Google Haberlere Abone ol
Mesele "Asgari ücret" değil "enflasyon"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın AK Parti grup toplantısı öncesinde yaptığı "Asgari ücrete artış olmayacak" açıklamasına tepki gösterdi. Özel, "Zam yapmamak vicdansızlıktır, insafsızlıktır, tüm emekçilere büyük bir saygısızlıktır, büyük bir hürmetsizliktir. Bu kararlarından geri dönsünler" dedi.

Milyonlarca asgari ücretlinin maaşlarına zam beklentisi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın bugün yaptığı açıklamayla suya düştü.

BAKAN IŞIKHAN: HERHANGİ BİR ARTIŞ OLMAYACAK

AK Parti'nin grup toplantısı öncesinde gazetecilerin yönelttiği "Asgari ücrete ara zam olacak mı?" sorusuna Bakan Işıkhan, "Defalarca ifade ettiğim gibi herhangi bir artış olmayacak. Yine önümüzdeki aralık ayında bu konuda bir araya geleceğiz" cevabını verdi.

ÖZEL'DEN BAKANIN SÖZLERİNE SERT TEPKİ

Bakan Işıkhan'ın asgari ücret zammına kapıları kapatması, son dönemde art arda zam çağrısı yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i küplere bindirdi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna yanıt veren Özel, "Buna ilişkin şunu söylüyorum; zam yapmamak vicdansızlıktır, insafsızlıktır. Geçen sene oy istediğiniz insanlara şunu söylüyordunuz: 'Gerekirse asgari ücrete yılda dört kez zammı düşünmeliyiz.' Martta, temmuzda, ekimde ve aralıkta; yılda dört zammı söylüyordunuz. Ne için? Oy almak için. Şimdi oyu aldınız, vatandaşla işiniz kalmadı, asgari ücret erimiş gitmiş, 'Zam yapmayacağız' diyorsunuz. Senede bir kere zam yapacağız diyorsunuz. Şu ana kadar asgari ücret yüzde 28 eridi. Gıda fiyatları karşısında yüzde 45 eridi. Bir altı ay daha gittiğinde, geçen sene asgari ücret verildiğinden yarısı kadar bile alım gücüne sahip olmayacak. Bu yüzden buradan bir kez daha söylüyorum: Akıllarını başlarına alsınlar."

Asgari ücrete zam yapmamak, hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm asgari ücretlilere ve maaşları asgari ücrete göre ayarlanan tüm emekçilere büyük bir saygısızlıktır, büyük bir hürmetsizliktir. Bu kararlarından geri dönsünler. Biz buna karşı en sert tepkimizi 30 Haziran Kocaeli Gebze mitinginde göstereceğiz.

"EMEKÇİLERİN HAKLARINI SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ"

Meclis zemininde göstereceğiz. Bundan sonra emekçiler haklarını savunmak için ne yapıyorlarsa yanlarındayız. Onların haklarını onlarla birlikte savunacağız. Asgari ücrete zam yapılmaması, bu iktidarın bu ülkenin insanlarına yapabileceği en büyük kötülüktür" dedi.

Yorumlar