Mesahil-Çavuşoğlu ortak basın toplantısı

- Cezayir Dışişleri Bakanı Mesahil: - "Türkiye ile ticari hacmimiz 3,5 milyar dolara ulaşıyor. Cezayir'de 797 Türk şirketi bulunuyor. Bu şirketler tarafından toplam 28 bin 434 kişi istihdam ediliyor. Bu tür iş birliklerinin gerçekten çok önemli olduğuna inanıyorum" - "Cezayir, turizm konusunda, tarım konusunda, yenilenebilir enerji ve teknoloji konusunda birçok olanağa sahip"

Google Haberlere Abone ol

ANKARA (AA) - Cezayir Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil, "Türkiye ile ticari hacmimiz 3,5 milyar dolara ulaşıyor. Cezayir'de 797 Türk şirketi bulunuyor. Bu şirketler tarafından toplam 28 bin 434 kişi istihdam ediliyor." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Mesahil, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Mesahil, Çavuşoğlu'na misafirperverliğinden ötürü teşekkür ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir'e gerçekleştireceği ziyaret öncesi iki ülkenin iş birliği konusunda bilgilendirme toplantısı yaptıklarını belirtti.

İki ülke arasındaki ticari iş birliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Mesahil, "Türkiye ile ticari hacmimiz 3,5 milyar dolara ulaşıyor. Cezayir'de 797 Türk şirketi bulunuyor. Bu şirketler tarafından toplam 28 bin 434 kişi istihdam ediliyor. Bu tür iş birliklerinin gerçekten çok önemli olduğuna inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Mesahil, bu kapsamda Türkiye ve Cezayir'in, iki tarafın da kazandığı bir ilişki içinde olduklarını vurguladı.

Cezayir'in ekonomisini gaz ve petrolden bağımsız kılmak ve çeşitlendirmek istediklerini belirten Mesahil, "Cezayir, turizm konusunda, tarım konusunda, yenilenebilir enerji, ve teknoloji konusunda birçok olanağa sahip." diye konuştu.

Türkiye-Cezayir 11. Dönem Karma Ekonomik Toplantısı'nda yeni iş birliği eksenlerinin ele alınabileceğini ifade eden Mesahil, toplantının tarihinin Erdoğan'ın Cezayir ziyareti esnasında netleşmesini beklediklerini söyledi.

- Suriye sorununa "Cezayir Yaklaşımı"

Mesahil, Libya ve Suriye gibi konuları da ele aldıklarını belirterek, bu gibi ülkelerdeki sorunların çözümü için Çavuşoğlu'na "Cezayir Yaklaşımı"nı sunduğunu belirtti.

Bu anlayışın devletlerin bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesine, ayrıca diğer devletlerin içişlerine müdahale etmemeyi öngördüğüne değinen Mesahil, bu sistemin bağımsız seçimleri de kapsadığını vurguladı.

Mesahil, terörden kendi ülkesinin de çok fazla acı çektiğini hatırlatarak, terörle mücadele konusunda hep bir adım önde olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.


Yorumlar