Mersin'de yağış hayatı olumsuz etkiliyor

- Kent merkezi ile ilçelerde akşam başlayan ve ilerleyen saatlerde de etkisini artıran yağmur nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı - İl genelinde ilk ve orta dereceli okullar ile Mersin Üniversitesinde eğitime bugün ara verildi - Erdemli ilçesi son bir günde metrekareye 146.6, il merkezi ise 82 kilogram yağış aldı - Erdemli Kaymakamı Pamuk: - "Yağmur nedeniyle ilçemizde 4 ayrı nokta kısmen olumsuz olarak etkilendi. Can kaybımız yok. Ekipler iş makineleri ile çalışmalarını sürdürüyor" - Mezitli ilçesinde iki yaşlı, sağanak nedeniyle mahsur kaldıkları yerden iş makinesinin yardımıyla alındı

Google Haberlere Abone ol
Mersin'de yağış hayatı olumsuz etkiliyor

MERSİN (AA) - Mersin'de dün akşam saatlerinde başlayan ve tüm kenti etkisi altına alan yağmur, hayatı olumsuz etkilenirken, okullar tatil edildi.

Kent merkezi ile ilçelerde akşam başlayan yağmur, ilerleyen saatlerde etkisini artırdı. Yer yer görülen sağanak nedeniyle kentin bazı ana arterlerinde su birikintileri oluştu, trafikte aksamalar meydana geldi.

Yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinde küçük çaplı su baskınları yaşandı. Vatandaşlar, suları kendi imkanlarıyla tahliye etti.

Kentteki şiddetli yağış nedeniyle il merkezi ve tüm ilçelerde eğitime bugün ara verildi.

Mersin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, meteorolojik veriler ışığında sürmesi beklenen yağışlar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara önlem olması amacıyla il genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okulların bugün tatil edildiği bildirildi.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü de yaptığı açıklamada, olumsuz hava şartları nedeniyle eğitim-öğretime bir gün ara verildiğini duyurdu.

- Metrekareye 146.6 kilogram yağış düştü

Kentte son bir günde Erdemli ilçesinde metrekareye 146.6 kilogram, il merkezinde de 82 kilogram yağış düştüğü bildirildi.

Mersin Meteoroloji İl Müdürlüğünce dün sabah 09.00'dan bugün sabah 09.00'a kadar geçen 24 saatlik zaman diliminde kent genelinde metrekareye düşen yağış miktarını açıkladı.

Buna göre en çok yağış 146.6 kilogramla Erdemli ilçesine düştü. Erdemli'yi 98 kilogram yağışla Çamlıyayla ilçesi izledi. Mersin il merkezi 82.1, Tarsus 56.4, Mut 32.5, Gülnar 21.7, Bozyazı 19.6 ve Silifke 16.2 kilogram yağış aldı.

- Yağışın etkileri giderilmeye çalışılıyor

Erdemli ilçesinde ekipler yollarda biriken suları tahliye etmeye çalışıyor.

Yağış nedeniyle ilçede çok sayıda cadde su altında kaldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Erdemli Belediyesi ekipleri suların tahliyesi için çalışma başlattı.

Su altında kalan bölümlerde inceleme yapan Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, yaptığı açıklamada, dün akşamdan bu yana kentte etkili olan yağış nedeniyle bazı mahallelerde olumsuzluklar yaşandığını aktardı.

Ekiplerin yoğun şekilde çalıştığını aktaran Pamuk, "Yağmur nedeniyle ilçemizde 4 ayrı nokta kısmen olumsuz olarak etkilendi. Can kaybımız yok. Ekipler iş makineleri ile çalışmalarını sürdürüyor." dedi.

İlçeye bağlı Akdeniz Mahallesi'nde evlerini su basan Teslime Karaca, eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Evini su basan Meryem Sarıkaya da evinin ikinci defa sular altında kaldığını ifade etti.

İl merkezinde de belediye ekipleri taşan ve asfalttaki çökmeler nedeniyle birikintiler meydana gelen yollarda tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kentte 29 Aralık 2016'da meydana gelen sel sırasında sular altında kalan Adnan Menderes Bulvarı'nın Galatasaray Meydanı civarında bir olumsuzluk yaşanmadığı gözlendi.

- Mahsur kalan iki yaşlı kurtarıldı

Kentte etkili olan sağanak nedeniyle dört tarafı sularla çevrilen yaşlı bakım merkezinde mahsur kalan 2 kişi, iş makinesinin yardımıyla kurtarıldı.

Merkez Mezitli ilçesindeki bir yaşlı bakım evinin etrafı ve çevresindeki park tamamen sular altında kaldı.

Mahsur kalan yaşlı bir kadın, pencerede yardım beklerken, bakım merkezinin erkek konuğu da parktaki bankın üzerine çıktı.

Çevredeki vatandaşların ulaşmakta güçlük çektiği ikili, olay yerine gelen belediye ekipleri ve iş makinesinin yardımıyla kurtarıldı.


Yorumlar