Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama

Yeni Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, göreve gelişinden sonra ilk açıklamasını yaparak, "Para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanma" mesajı verdi.

Google Haberlere Abone ol
'Merkez'in patronundan ilk açıklama

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama geldi.

Kavcıoğlu, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir." dedi.

Kavcıoğlu, ilk mesajında  enflasyonda kalıcı düşüş için ara politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanılacağı mesajını veridi.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan son dakika enflasyon açıklaması

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır."

Öte yandan Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu göreve gelmesinin hemen ardından durum değerlendirmesi yapmak üzere bugün akşam üstü banka genel müdürleri ile bir toplantı yapacak.

 

Yorumlar