Merih Demiral'ın Bozkurt işaretine soruşturma

Türkiye-Avusturya maçında attığı gol sonrasında Bozkurt işareti yaparak sevincini gösteren Merih Demiral hakkında Alman basınında yer alan tepkiler sonrası UEFA soruşturma başlattı. Soruşturmaya AK Parti'den sert tepki geldi.

Google Haberlere Abone ol
Merih Demiral'ın Bozkurt işaretine soruşturma

UEFA, Avusturya maçında attığı golden sonra "Bozkurt" işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral hakkında 'uygunsuz hareket' sebebiyle soruşturma başlattı. Dün akşam oynanan Türkiye-Avusturya maçında milli futbolcu Merih Demiral gol sevincini "bozkurt" işaretiyle göstermişti. Maça damga vuran gol sevinci sonrası UEFA, milli futbolcumuz hakkında soruşturma başlattı.

UEFA'dan yapılan açıklama şöyle: "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir" denildi.

MERİH DEMİRAL'DAN AÇIKLAMA

Maç sonrası açıklamalarda bulunan Merih Demiral, gol sevincinin anlamını şu sözlerle ifade etti: "Manası, gol sevincinde öyle yapmam tribünlerde de gördüm. Hepimiz Türküz, Türk olmaktan da gurur duyuyorum, bunu her seferinde de belirtiyorum. O yüzden gol sevincini de öyle yaptım. Gayet normal, Türk taraftarlarımız da bizimle gurur duyuyor. İnşallah yapmaya devam ederiz. Herhangi bir mesaj yok, sadece ne kadar gururlu ve mutlu olduğumu göstermek istedim" ifadelerini kullandı.

ALMAN GAZETESİ BILD'DEN TEPKİ

Maç sonunda yaptığı bozkurt işaretiyle gündeme gelen Merih Demiral'a Almanya'da yayın yapan Bild gazetesi de tepki gösterdi. Gazete, Merih Demiral'ın sevinci için "Faşist Kurt selamı" başlığını attı ve milli futbolcumuzun yaptığı hareketi "Aşırı sağcı kutlama" olarak yorumladı.

GENÇLİK VE SPOR BAKANI OSMAN AŞKIN BAK'TAN DESTEK

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Merih Demiral'a yönelik açılan soruşturma hakkında sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaptı. Bakan Bak, "Uzun uzun yazmaya gerek" notuyla milli futbolcuya destek verdi.

TEPKİLER VE DESTEKLER

UEFA'nın Merih Demiral hakkında başlattığı soruşturma, Türkiye'de geniş yankı uyandırdı. Spor camiası ve futbolseverler, milli futbolcuya destek mesajları gönderdi. Sosyal medyada #MerihDemiral etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı.

UEFA'NIN KARARI BEKLENİYOR

Soruşturma süreci devam ederken, UEFA Disiplin Komitesi'nin vereceği karar merakla bekleniyor. Türkiye Futbol Federasyonu ve diğer yetkililer, Merih Demiral'ın haklarını savunmak için gerekli adımları atacaklarını belirttiler.

UEFA VE TFF'DEN AÇIKLAMA

Merih Demiral, 2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasında attığı goller sonrası bozkurt işareti yaptı. UEFA, milli futbolcumuzun bu hareketi üzerine bir soruşturma başlattığını duyurdu.

UEFA'dan yapılan açıklamada, "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

ALMANYA İÇİŞLERİ BAKANI'NIN TEPKİSİ

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Merih Demiral'ın gol sevincinde yaptığı bozkurt işaretine dair eleştirilerini dile getirdi. Faeser'ın açıklamaları, UEFA'nın soruşturma başlatmasında etkili oldu. Alman Bakan, bu hareketin kabul edilemez olduğunu belirterek, UEFA'nın disiplin kurallarını uygulamasının önemine dikkat çekti.

AK PARTİ'DEN SERT TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, UEFA'nın Merih Demiral hakkında başlattığı soruşturma ve Nancy Faeser'ın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Çelik, "Almanya İçişleri Bakanı Faeser'ın milli futbolcumuz Merih Demiral'ın gol sevincini hedef alarak yaptığı açıklama ve UEFA'nın başlattığı soruşturma kabul edilemez" dedi.

Ömer Çelik, "Irkçılık ve faşizm arayanların Avrupa'da son zamanlarda farklı ülkelerdeki seçim sonuçlarına odaklanmaları yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı. Çelik, UEFA'nın bu tür adımlar atmasının sporun evrensel değerlerine zarar verdiğini belirtti.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NDAN DESTEK

Türkiye Futbol Federasyonu, Merih Demiral'a destek açıklaması yaptı. Federasyon yetkilileri, UEFA'nın başlattığı soruşturmanın haksız ve yersiz olduğunu vurgulayarak, milli futbolcunun yanında olduklarını belirttiler.

Yorumlar