Memurların gözü kulağı enflasyon farkı haberinde

Milyonlarca memur ve memur emeklisi, Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasını bekliyor. Enflasyonun yılın ilk ayına göre yüzde 5 oranını aşması nedeniyle memurların maaşlarına zam yansıyacak.

Google Haberlere Abone ol

Memur ve memur emeklileri 2 gün sonra açıklanması beklenen enflasyon rakamlarına odaklanmış durumda. Açıklanacak rakamlarla beraber memur ve memur emeklilerinin alacağı fark belli olacak. 

Geçtiğimiz 2019 yılının ikinci yarısı için memurlara yüzde 5 oranında zam yapıldı. Ancak enflasyon rakamlarında aylık TÜFE değişimlerinin toplamı verilen zammı aşıyorsa, aşan kısım maaşa fark olarak yansıtılıyor.

5 AY İÇİN YÜZDE 0.59 FARK

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım aylarına ilişkin aylık enflasyon hesaplandığında ortaya çıkan rakam 5 ay için yüzde 5.59 oldu. Yılın kalan 6 ayı için verilen yüzde 5 zamma ek olarak yüzde 0.59 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

Aralık ayına ilişkin olarak da enflasyon rakamları 3 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak. Piyasada beklenen Aralık ayına ilişkin enflasyon ise yüzde 0.49 seviyesi olarak öne çıkıyor. Bu şekilde gerçekleşmesi durumunda yüzde yüzde 1 civarında enflasyon farkının maaşlara yansıması bekleniyor.

Yorumlar