Mehmet Muş nerelidir?

Mehmet Muş nerelidir, kaç yaşında ve kimdir soruları yapılan bakanlık atamasıyla birlikte tekrar gündeme gelen sorular oldu. İşte Mehmet Muş biyografisi:

Google Haberlere Abone ol

Mehmet Muş aslen nerelidir, kaç yaşında ve uzmanlık alanı nedir soruları kabine değişikliğinden sonra gündeme gelen sorular oldu. Peki, Mehmet Muş kimdir, nerelidir? İşte Mehmet Muş biyografisi: 

MEHMET MUŞ NERELİDİR?

Soyadının Muş ilimizle aynı olması Mehmet Muş için sıklıkla Mehmet Muş Muşlu mu sorusuna neden oluyor. Hayır, Mehmet Muş Muşlu değildir. Mehmet Muş aslen Trabzonludur. 

Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon'un Sürmene ilçesinde dünyaya geldi. 

Muş, ilk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Daha sonra Washington State University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yapan Muş, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamladı.

Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında aktif görevler üstlenen ve çalışmalar yürüten Muş, sırasıyla, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti.

Muş, 2011 yılında 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili oldu, 25, 26. ve 27. dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu üyelikleri yapan Muş, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

2014 yılında AK Parti MYK üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulunan Muş, AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi.

Muş, AK Parti Grup Başkanvekilliği, MYK üyeliği yaptı ve İstanbul Milletvekilliği görevini yürütüyordu.

İngilizce bilen Muş, evli ve bir çocuk babası.

Mehmet Muş 20 Nisan 2021 tarihi itibariyle Ticaret Bakanı olarak atandı.

Yorumlar