MEB özel okullarda çalışan öğretmenlerin özlük hakları için devrede

MEB, öğretmenlerin mevzuatta ve sözleşmede belirtilen özlük haklarını ihlal eden özel okullara ceza uygulamak için hazırlıklara başladı.

Google Haberlere Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığınca özel okullarda çalışan ve sözleşmelerinde veya mevzuatta belirtilen şekliyle özlük haklarını alamayan öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici dahil bütün personel için özel okullara idari para cezası uygulamak amacıyla hazırlıklara başlandı.

MEB, özel okullarda görev yapan ancak özlük haklarını sözleşmelerinde belirtildiği şekilde tam olarak alamayan personel için çalışma başlattı.

Buna göre, özel okullarda çalışan öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici dahil sözleşmelerinde veya mevzuatta belirtilen şekliyle özlük haklarını alamayan tüm personel için özel okullara idari para cezası uygulanacak.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 7'nci maddesi gereğince personel ücretlerini tam olarak ödemeyen, sigorta primlerini eksik yatıran, öğretmenleri çalışma saatlerinin üzerinde görev yapmaya zorlayan veya herhangi bir sebeple personelin özlük haklarını ihlal eden özel okullara 10 bin 147 lira idari para cezası uygulanacak. Aynı fiilin tekrarı halinde bu rakam 50 bin 737 lira olarak uygulanacak, üçüncü tekrarda ise özel okul sürekli kapatılacak.

Özel okullar haricindeki özel öğretim kurumları için illerde valilikler, özel okullar için ise Genel Müdürlük tarafından yürütülecek süreç ile özellikle öğretmenlerin haklarının korunması ve mağduriyetlerinin önlenmesi öngörülüyor. Bakanlık istatistiklerine göre, özel öğretim kurumlarında 300 bine yakın personel istihdam ediliyor.

Yorumlar