Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre; TÜFE, Mayıs Ayında %3,37, Yİ-ÜFE ise %1,96 arttı.

Google Haberlere Abone ol
Mayıs ayı enflasyon rakamları belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, mayıs ayında enflasyon oranları tüketici fiyatlarında ve yurt içi üretici fiyatlarında artış gösterdi.

YILLIK ENFLASYON RAKAMLARI

Mayıs ayında açıklanan verilere göre, yıllık enflasyon oranı tüketici fiyatlarında %75,45, yurt içi üretici fiyatlarında ise %57,68 olarak kaydedildi. Bu oranlar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor. TÜFE, geçen yılın aralık ayına göre %22,72 oranında artarken, Yİ-ÜFE %17,87 oranında yükseldi.

AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI

Aylık bazda değerlendirildiğinde, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında %3,37, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise %1,96 oranında arttı. Bu artış, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı resmi verilere dayanıyor. Mayıs ayında 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları %62,51, yurt içi üretici fiyatları ise %47,24 artış gösterdi.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİLERİ

Anadolu Ajansı (AA) Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında TÜFE'nin %3,04 oranında artacağını tahmin etmişti. Ancak gerçekleşen %3,37'lik artış, ekonomistlerin beklentilerini aştı. Ekonomistler, bir önceki ay %69,8 olan yıllık enflasyonun %74,89'a çıkacağını öngörmüştü, fakat yıllık enflasyon %75,45 olarak açıklandı.

Yorumlar