Markar Esayan neden öldü hastalığı neydi?

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan neden öldü, hastalığı var mıydı? İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

AK Parti İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Ermeni kökenli Türk vatandaşı Markar Esayan hayatını kaybetti. AK Partili birçok isim sosyal medya üzerinden üzüntülerini dile getiren paylaşımlarda bulundu. Peki, Markar Esayan neden öldü hastalığı var mıydı? İşte detaylar: 

Markar Esayan 4 Şubat 1969 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiş Ermeni kökenli Türk vatandaşı gazeteci, yazar ve siyasetçiydi. 

İlköğretimi Özel Bomonti Ermeni Katolik İlköğretim Okulu'nda, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Lisesi'nde bitirdi. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı.

1997 yılından itibaren aralıklarla yazdığı Agos gazetesinde 2001 yılından itibaren “Dar Kapı” başlığı altında köşe yazıları kaleme almaya başladı.[3] İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPOT) tarafından "2013 Yılı Türkiye-Ermenistan Gazetecilik Ödülü"ne değer görüldü. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yer aldı. Hilal TV kanalında Hilal Kaplan ve Bekir Berat Özipek ile hazırladıkları "Gayriresmî" isimli tartışma programı, 2011 Yılı Medya Etik Ödülü'nü kazandı.

Taraf gazetesi yayın koordinatörlüğü ve aynı gazetede köşe yazarlığı görevinde bulunan Esayan, gazetede geçici olarak genel yayın yönetmenliği de yaptı. Kısa süreli olarak Akşam ve Star gazetelerinde de yazmıştır. Serbestiyet.com'da da yazıları bulunmaktadır. 21 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Yeni Şafak gazetesinde yazmaktadır.

Markar Esayan'ın ilk romanı, “Şimdinin Dar Odası” 2004 yılında İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü aldı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci romanı "Karşılaşma" ise Ekim 2007'de okuyucularla buluştu.

TBMM XXV, XXVI ve XXVII. Dönem İstanbul AK Parti milletvekilidir. 2018 yılı itibarıyla TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekiliği yaptı. 

Esayan, mide kanseri nedeniyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Ancak yapılan tedaviler Esayan'ın iyileşmesine yetmedi. 16 Ekim 2020 Cuma günü hayatını kaybetti. 

EZANLAR SUSMASIN MESAJI HAFIZALARDA

Merkar Esayan'ın 15 Temmuz darbe girişimi gecesinin ilk saatlerinde attığı "Ezanlar Susmasın" Twitter mesajı hala hafızalardaki yerini koruyor. Hayatı boyunca ülkesinin ve devletinin menfaatlerini düşünen Esayan'ı Türkiye bu haliyle hatırlayacak ve yad edecek. 

MARKAR ESAYAN'DAN UNUTULMAYAN YERLİ VE MİLLİ YORUMU

Yorumlar