Maliyeye ait 300 müdürlük kapanıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı 300 müdürlük, tasarruf tedbirleri kapsamında kapanıyor.

Google Haberlere Abone ol
Maliyeye ait 300 müdürlük kapanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle birlikte Bakanlığına bağlı mal müdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdi. Bakan Şimşek, "İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 mal müdürlüğünün kapatılması sağlanacak" dedi.

MAL MÜDÜRLÜKLERİNİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI

Bakanlığının taşra teşkilatlarından biri olan mal müdürlüklerinin, muhasebe ve diğer saymanlık hizmetleri sunduğunu hatırlatan Şimşek, "Tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle birlikte Bakanlığıma bağlı mal müdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdim. İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 mal müdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Mal müdürlüklerinin yaptığı görevler, hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya belirli kriterlere göre seçilmiş başka bir mal müdürlüğü tarafından yerine getirilecek" diye konuştu.

KAYNAKLAR DAHA VERİMLİ KULLANILACAK

Şimşek, taşra teşkilatlarının yeniden yapılandırılması kapsamında yapılacak bu değişiklikle kamuda kaynak kullanımında etkinlik sağlanacağını, hizmet kalitesinin artırılacağını, teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme ile personel ve iş gücü yönetimi gibi hedeflere ulaşılmasının amaçlandığını belirtti. "Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerinin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak. Böylece vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmeti kalitesi daha da yükselecektir" şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM VE DİJİTALLEŞME

Yeni teknolojik sistemlerle kamu mali yönetiminde dijital dönüşümü hızlandıracaklarını ve bilişim teknolojilerinin etkin kullanımını teşvik edeceklerini belirten Şimşek, bu dönüşümün kamu hizmetlerinin daha şeffaf ve izlenebilir olmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı. Şimşek, iş gücü yönetiminin önemine de dikkati çekerek şunları söyledi: "Yeni düzenlemeyle personel kaynaklarımız daha verimli kullanılacak ve çalışanlarımızın yetkinliklerine uygun alanlarda istihdam edilmesi mümkün olacak. Böylece iş gücü verimliliği daha da artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak taşra teşkilatlarımızın yeniden yapılandırılmasıyla ülkemiz kamu mali yönetim sistemine önemli katkılar sağlanacağına inanıyoruz. Tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge kapsamında kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik için biz de Bakanlık olarak önemli bir adım atmış olduk."

HİZMET KALİTESİNDE AŞAMA OLMAYACAK

Şimşek, bakanlık bünyesindeki faaliyetlere devam edeceğini belirterek, "Teknoloji ile kamuyu küçültürken, hizmet kalitesinden de ödün vermeyeceğiz, müdürlüklerimizin bugüne kadar yürüttüğü hizmetlerde hiçbir şekilde aksama olmayacak" dedi.

Bu kapsamda yapılan düzenlemelerin, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verimliliğini artırarak kamu mali yönetim sistemine önemli katkılar sağlayacağı belirtiliyor. Yeni yapılanma ile birlikte kamu hizmetlerinin daha etkin, şeffaf ve hızlı bir şekilde sunulması hedefleniyor.

Yorumlar