Aynı ürün aynı marka mağazada 10 liraya internette 5 liraya satılıyor

Birçok ünlü markanın mağazalara verdiği ürünleri internet üzerinden kendi alışveriş portallarında yarı yarıya satması, sanaldan alışverişini yapan vatandaşı bir nevi memnun ederken esnafı ve mağazadan alışveriş yapan vatandaşı mağdur etmeye başladı.

Google Haberlere Abone ol

Mağazalarda 10 liraya satılan bir ürünün aynı markanın internet alışveriş sitesinde 5 liraya satılması sanal alışveriş alışkanlığı olan vatandaş tarafından memnuniyetle karşılanırken, esnaf tarafından tepkiyle karşılanıyor. Mağazalardan alışveriş yapan vatandaş ise internette yarı fiyatına aynı ürünü görünce "kandırıldığını" hissediyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Mağazaların yüksek AVM kiraları var ve çok sayıda personel çalıştırdıkları için giderleri internete göre daha yüksek. Aradaki bu fark indirim olarak yansıtılabiliyor. Ancak hâlâ çok sayıda tüketici özellikle kıyafet ve ayakkabı konusunda denemek ve görmek istiyor. O yüzden mağazaya gelip, deniyor ve üzerinde görüyor. Eğer aynı ürün internet sitesinde varsa ve daha ucuzsa denediği ürünü mağazadan çıkmadan internet üzerinden satın alıyor. Sonuçta kendi cebini düşünüyor” diye konuştu.

İnternet üzerinden yapılan bazı indirimli satışların da markalara zarar verdiğini ifade eden Öncel, “Müşterinin güvenini kaybediyoruz. Mağazada satılan bir ürünün tüm bedenleri satılmış, sadece en küçük ve büyük bedenler satılmıyor. Marka bunu internet üzerinden yüzde 50 indirimle satışa koyuyor. Mağazadan bu ürünü daha önce satın alan kişi bu indirimi gördüğü zaman morali bozuluyor. Ama aslında marka sadece hiç satılmayan ürün için bu indirimi yapmış oluyor" dedi.

TÜKETİCİLER DE TEPKİLİ

Alışverişte 2 fiyat karmaşasını yaşayan tüketiciler şunları söyledi: "Ünlü bir mağazadan bir ayakkabı aldım. Ertesi gün markanın sitesinde aynı ürünü yüzde 30 ucuza buldum. Kullanmıştım, iade edemedim. Kendimi kandırılmış hissettim."

"Birçok markada online ve mağaza fiyatlarının farklı olduğunu biliyorum. Bu nedenle mağazada bakıp deniyorum, internet alışverişi ile alıyorum."

"Mağazada beğendiğim 750 liralık pantolon internette 328 liraydı. Personel bunun sadece internette geçerli olduğunu söyledi. Ben de eve gelip beğendiğim ürünü 328 liraya aldım."

Yorumlar