Macar Parlamentosunda "Soros Planı" karşıtı tasarı kabul edildi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Parlamentosunda, Macar asıllı iş adamı George Soros'un sığınmacılara ilişkin "'planının" 16 Kasım'da Avrupa Parlamentosunda (AP) kabul edildiği öne sürülerek, karşı karar tasarısı onaylandı....

Google Haberlere Abone ol
Macar Parlamentosunda "Soros Planı" karşıtı tasarı kabul edildi

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Parlamentosunda, Macar asıllı iş adamı George Soros'un sığınmacılara ilişkin "'planının" 16 Kasım'da Avrupa Parlamentosunda (AP) kabul edildiği öne sürülerek, karşı karar tasarısı onaylandı.

İktidar Partisi Fidesz (Macar Yurttaş Birliği) tarafından parlamentoya sunulan tasarı, muhalefet partisi Jobbik'in de desteğiyle 3 "hayır"a karşı 142 "evet" oyuyla kabul edildi.

Tasarıda, Macaristan Parlamentosunun, Avrupa Birliği'nden (AB) Macaristan'ın egemenliğine saygı duymasını beklediği belirtildi.

Tasarıda ayrıca ''Sığınmacıların zorunlu kota sistemi ile dağıtılması Avrupa'nın geleceğini ve kültürünü geri döndürülemeyecek şekilde değiştirir.'' ifadeleri yer aldı.

"Soros Planı'nın Uygulanması" isimli tasarıyı parlamentoya sunan Fidesz Milletvekili Szilard Nemeth, yaptığı açıklamada, AP'nin planı kasımda kabul ettiğini öne sürerek bu durumun hem Avrupa hem de Macaristan için çok tehlikeli olduğunu söyledi.

AP'de kabul edilen tasarıda zorunlu kota uygulamasının savunulduğunu da iddia eden Nemeth, ''George Soros'un planına göre, çoğunluğu Müslüman ülkelerden 1-1,5 milyon kişi 27 ülkeye kabul edilmeli ve dağıtılmalı. Bununla neredeyse tüm Avrupa'da 'paralel' toplumların oluşturulması zorunlu hale getirilmiş oluyor.'' diye konuştu.

- ''Soros Planı yok''

Ana muhalefetteki Macaristan Sosyalist Partisi (MSZP) Sözcüsü Zsolt Molnar ise "Soros Planı" diye bir şey olmadığını, hükümetin seçim propagandası kapsamında konuyu sürekli gündemde tuttuğunu ifade etti.

Zsolt, ''Fidesz sadece ülkedeki sağlık ve eğitim sisteminin utanç verici durumundan dikkatleri başka tarafa çekmek istiyor.'' dedi.

- Macar hükümeti ve Soros krizi

Sığınmacı karşıtı tutumuyla bilinen Macaristan hükümeti, Soros'u, finanse ettiği sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yılda 1 milyon sığınmacıyı Avrupa'ya taşımakla suçluyor.

Başbakan Orban, daha önceki konuşmasında, "Soros, gizli bir şekilde kendi kurumları üzerinden yasa dışı göçe maddi destek veriyor. Soros'un göçmen siyasetine göre, AB'ye her yıl 1 milyon sığınmacı taşınmalı. AB Komisyonu, George Soros ve sivil toplum kuruluşları, Macaristan'ın göçmen düzenlemesine saldırıyor, Macaristan'ın sınırdaki tel örgüyü yıkmasını, hukuki düzenlemeler yapmasını ve yasa dışı göçmenlerin ülkeye girişine izin vermesini istiyor." ifadelerini kullanmıştı.

Macar hükümeti, ülke genelinde Soros karşıtı kampanya da başlatmıştı.

Yorumlar