Lübnan Cumhurbaşkanı Avn Irak'ta

- Avn, Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Masum'la bir araya geldi

Google Haberlere Abone ol
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn Irak'ta

BAĞDAT (AA) - Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, ülkeye resmi ziyaret gerçekleştiren Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüştü.

Masum, Lübnanlı mevkidaşını başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge'de resmi törenle karşıladı. Ardından Cumhurbaşkanlığı es-Selam (Barış) Sarayı'na geçen iki lider, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak Cumhurbaşkanı Masum, iki ülke arasında köklü geçmişe dayanan siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler bulunduğuna dikkati çekti. Masum, Avn ile Iraklıların Lübnan'a ve Lübnanlıların da Irak'a girişinin kolaylaştırılması konusunu ele aldıklarını söyledi.

Irak'ın terörle mücadeledeki başarısından dolayı Irak halkını kutlayan Avn ise Lübnan'da da terörle mücadele ettiklerini ve bunda Irak gibi başarılı olduklarını söyledi. Avn, "Irak'ın halen suçsuz Iraklı vatandaşları hedef alan terörün uyuyan hücrelerini de ülkeden temizlemesini diliyoruz." diye konuştu.

Masum ile görüşmesinde bölgesel gelişmeleri de değerlendirdiklerini kaydeden Avn, "Egemenliği ve birliğini tehdit eden tüm zorluklara karşı Irak'ın yanında kuvvetle duruyoruz." dedi.

Avn, ayrıca Iraklı mevkidaşı Masum'a Lübnan'ı ziyaret etmesi için resmi davette bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'ın Başbakan Haydar el-İbadi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi de görüşmesi bekleniyor.


Yorumlar