Libya'da Temsilciler Meclisinin kararı tepki çekti

Libya'da Temsilciler Meclisinin hükümetten güvenoyunu geri çekme adımı tepki topladı

Google Haberlere Abone ol

Libya'daki Temsilciler Meclisinin (TM) bugünkü oturumda yapılan oylama ile Ulusal Birlik Hükümeti'nden (UBH) güvenoyunu geri çektiğini ilan etmesi ülkede tepkiyle karşılandı.

Yerel basına yansıyan haberlere göre, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki olan ve TM başkanlığını yürüten Akile Salih'in öncülük ettiği karara, çok sayıda Libyalı yetkili, siyasi isim ve kurumdan art arda tepkiler geldi.

TM'nin 39 üyesi, bugünkü oturumda UBH'den güvenoyunu geri çekmek için yapılan oylamayı reddettiğini duyurdu.

Üyeler, oylamanın kanunsuz şekilde icra edildiğini değerlendiren bir dilekçe imzaladı.

TM üyelerinden Tarık Buheyse, güvenoyunun geri çekilmesi için oylamaya 113 kişinin katıldığı ve bunlardan 89'unun "evet" oyu kullandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, TM'nin açıkladığı rakamın "uydurma" olduğunu vurguladı.

TM üyesi Abdulmunim Belkur da oylamanın el kaldırma yoluyla ve düzensiz bir oturumla gerçekleştirildiğine işaret ederek, bu kararın ancak sandıkta gizli oy yöntemiyle ve kanundaki hükümlere uygun şekilde alınabileceğine dikkati çekti.

Öte yandan TM'nin bulunduğu kent olan Tobruk'taki belediye yönetimi de güvenoyunun geri çekilmesi kararını "şaşkınlıkla" karşıladığını duyurdu.

Tobruk Belediyesi, hükümeti ve Başbakan Abdulhamid Dibeybe'yi desteklediklerini teyit ederek, TM'ye "atılan bu adımı yeniden gözden geçirme" çağrısında bulundu.

TM'NİN "GÜVENOYU" KARARI

TM Sözcüsü Abdullah Buleyhık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Meclisin bugünkü oturumunda UBH'den güvenoyunun geri çekilmesi yönünde oylama yapıldığını duyurmuştu.

Buleyhık, oturuma katılan 113 milletvekilinden 89'unun "evet" oyuyla hükümetten güvenoyunun geri çekilmesi kararının onaylandığını iddia etmişti.

DEVLET YÜKSEK KONSEYİ: TM'NİN ADIMI KANUNSUZ

Libya Devlet Yüksek Konseyinden (DYK) yapılan açıklamada ise TM'nin güvenoyu kararının kabul edilemez olduğu bildirilmişti.

DYK Sözcüsü Muhammed Abdunnasır, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, UBH'den güvenoyunun geri çekilmesi işlemlerinin Libya Siyasi Anlaşmasını ihlal ettiği için "kanunsuz" olduğuna işaret ederek, bundan kaynaklanacak eylemlerin tamamının geçersiz olduğunu ifade etmişti.

TM'nin hükümetten güvenoyunu geri çekmeyi görüşmesi için bir diğer yasama organı olan DYK'nin de onayını alması gerekiyor.

Yorumlar