Libya'da Türkiye’ye karşı küresel ittifak

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanı Serrac'ın Türkiye ziyareti sırasında iki ülke arasında imzalanan anlaşma ile Türkiye ve Libya arasındaki deniz yetki alanları belirlendi.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırıması Muhtırasının ardından anlaşmaya karşı hareketlenmeler küresel bir ittifaka dönüştü. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve KKTC'nin haklarını gasp etmek isteyen Yunanistan’a destek çıkan ABD, Türkiye’nin belirlediği deniz sınırlarının geçersiz olduğunu iddia ederek safını belirledi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan 376 sayfalık rapor ise Halife Hafter çetesine bağlı güçlerin Rusya, Mısır ve BAE’nin dışında Ürdün ile Sudan tarafından da desteklendiğini ortaya koydu.

BM tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek olduğu kaydedilen raporda, Libya’daki iç savaşta her iki tarafın da ABD, Rus ve Çin malı silahlar kullanıldığı belirtildi. Ürdün ve BAE’nin Hafter çetesine düzenli destek verdiğini belirten BM, Sudan’dan 5, Çad’dan ise 4 silahlı gruba bağlı binlerce militanın Libya’da iç savaştaki çatışmalara katıldığını duyurdu.

ABD YUNAN TEZLERİNİ SAVUNUYOR

Doğu Akdeniz'de Yunan tezlerini destekleyen ABD Libya'da ise Hafter terör örgütüne destekten vazgeçmiyor. Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşmanın ardından ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Ankara’nın belirlediği deniz sınırlarının geçersiz olduğunu iddia etti.. Pyatt, “Uluslararası teamül hukuku meselesi olarak iskan edilmiş adalar kıtasal bölge ile aynı haklara sahiptir” diyerek Yunanistan’ın Girit adası üzerinden yaptığı hak iddialarından yana tavır koydu. Libya ile ilgili diplomasi trafiği bununla da sınırlı kalmadı. Hafter güçlerini bine yakın askerle destekleyen Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 16 Aralık’ta Orta Doğu’daki politik krizlerin siyasi çözümleri için Arap devletlerinin misyon başkanlarıyla ve Arap Ligi ile görüşeceğini duyurdu.

AVRUPA’DAN BEKLENEN ÇIKIŞ

Libya konusunda başından beri Yunanlılarla hareket eden Avrupa Birliği de boş durmadı. AB Devlet ve Hükümet Başkanları Brüksel’de yapılan zirvede bir araya geldi. Zirvede Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşma da masaya yatırıldı. Atina’nın taleplerini inceleyen AB, skandal bir açıklamaya imza attı. Avrupa Birliği, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırasının üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiğini, deniz hukuku sözleşmesine aykırı olduğunu ve üçüncü ülkeler için yasal sonuç doğuramayacağını ileri sürdü. AB ayrıca geçmişte dillendirdiği gibi açık bir şekilde Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile dayanışma içinde olduğunu yineledi.

HAFTER’E DARBE

Bu arada Hafter’in saldırısı nedeniyle ülkenin güney batısındaki el-Feel petrol bölgesindeki vanaları kapatmak zorunda kalan Mellitah Petrol-Gaz Şirketi çarşamba günü çalışmalarını yeniden başlattığını açıkladı. Mellitah firması, Ulusal Petrol Şirketi’nin (National Oil Corporation) de desteğiyle sözkonusu bölgedeki faaliyetlerin hızlı bir şekilde yeniden başladığını ve vanaların açıldığını duyurdu.

HAFTER'E MİLİTAN DESTEĞİ

Libya’daki Halife Hafter güçlerine Rusya, Mısır ve BAE organizasyonuyla binlerce militan sevk ediliyor. Çad ve Sudanlıların da kullanıldığı savaşta Ürdün ise Hafter’e Çin yapımı silahlı İHA desteği sağlıyor. Terörist Hafter’e bağlı çetelerin kullandığı zırhlı araçlar ise çoğunlukla BAE yapımı. Bu arada Libyalılar, dün sosyal medyada başlattıkları kampanyayla Türkiye’yi bölgeye müdahale etmeye çağırdı.

Yorumlar