"Liberman'ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit"

BEYRUT (AA) - İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın, bugünkü "Lübnan'ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir" sözlerine, Lübnanlı liderlerden cevap geldi.Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından...

Google Haberlere Abone ol
"Liberman'ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit"

BEYRUT (AA) - İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın, bugünkü "Lübnan'ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir" sözlerine, Lübnanlı liderlerden cevap geldi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yapılan yazılı açıklamada, Liberman'ın sözleri, "Lübnan'ın kendi karasuları üzerindeki egemenlik hakkına bir saldırı olarak" nitelendi.

Her türlü meydan okuma karşısında, Lübnan'ın konumunu güçlendirmek dışında herhangi bir gayret sarf etmeyeceklerini belirten Avn, "Liberman'ın sözleri, Lübnan için doğrudan bir tehdit." ifadelerini kullandı.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bugün mecliste yaptığı konuşmada, İsrail'in tehdit konuşmaları karşısında, Lübnanlıların daha fazla birlik içerisinde olması gerektiğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin basın ofisinden konu ile ilgili yayımlanan bildiride, "İsrailli yetkililer, birkaç gündür Lübnan'ı tehdit eden sözler kullanıyor. Liberman'ın son sözleri de açık bir provokasyondur ve Lübnan'a karşı meydan okumadır. Tüm bu tehditler, İsrail'in bölgedeki yayılma ve yerleşim politikalarının bir parçasıdır." ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Lübnan Hükümeti'nin, Lübnan'a ait olan deniz sahasındaki 9. blokta, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde petrol ve doğalgaz araması başlattığı vurgulandı.

- "Lübnan'ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir"

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, bu sabah yaptığı konuşmasında, Lübnan'ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini "çok kışkırtıcı" olarak niteledi.

Uluslararası firmalara, Lübnan'ın petrol ve doğalgaz arama sürecine katılmama çağrısı yapan Liberman, "Lübnan'ın, petrol ve doğalgaz arayacağı 9. blok, İsrail'indir." dedi.

Lieberman, İsrail'e yapılacak yeni Hizbullah saldırıları için Lübnan'ın tamamının bedel ödeyeceğini hatırlattı. 29 Ocak'ta yaptığı başka bir konuşmada ise Liberman, "İran, Suriye'de İsrail'e karşı bir altyapı inşa etmeye, Lübnan'da füze üretim merkezi oluşturmaya ve Gazze'de de Hamas'ı güçlendirmeye çalışıyor. Lübnan ile üçüncü bir savaşa girmek istemiyoruz ancak, Lübnan'ın da büyük bir füze üretim merkezine dönüşmesine izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

- Lübnan'ın doğalgaz ve petrol arama süreci

Lübnan Bakanlar Kurulu 4 Ocak 2017'de onayladığı iki kararla doğalgaz araması yapacak şirketler için lisanslama sürecini başlattı. Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanlığı, 26 Ocak 2017'de teklif verme sürecine katılma şartlarını, tekliflerin değerlendirilmesinde kullanılacak kriterleri, Arama ve Üretim Anlaşması (EPA) modelini ve İhale Protokolünü (TP) açıkladı.

Petrol İdaresi tarafından Lübnan deniz sahasında belirlenen 10 arama bölgesinden 5'i için teklif verme süreci 15 Eylül 2017'ye kadar devam etti ve aralık ayı içinde EPA'lar imzalandı.

Lübnan bakanlar kurulu 2017'nin Aralık ayında, Fransa'nın Total, İtalya'nın ENI ve Rusya'nın Novatek şirketlerinden oluşan bir konsorsiyuma, Lübnan’ın deniz sahasında belirlenen 10 deniz bloğunun kuzeyindeki 4. blok ve güneyindeki 9. blok için petrol arama ve çıkarma izni verdi.

Yetkililer, Lübnan’ın deniz sahasında doğalgaz rezervinin 96 trilyon metreküp, petrol rezervinin ise yıllık 865 milyon varil olduğunu tahmin ediyor.

- İsrail ile Lübnan arasında deniz sahası anlaşmazlığı

Lübnan ve İsrail arasında, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı sürüyor. İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor.

İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

Her geçen gün daha fazla gündeme gelen doğalgaz arama ve çıkarma konusunun, bölgedeki siyasi krizi ve iki ülke arasındaki soğuk savaşı daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Yorumlar