LGS yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır?

LGS yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır, hangi yüzdelik dilim kaç puana denk geliyor, puanlamalar nasıl hesaplanıyor?

Google Haberlere Abone ol

LGS tercih kılavuzunda yer alan yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır, hangi yüzdelik dilim kaç puana denk geliyor, puanlamalar nasıl hesaplanıyor?

LGS yani Liselere Geçiş Sınav sonuçlarının belli olmasından sonra gözler alınan puanlarla yapılacak tercihlere çevrildi.

Aldıkları puanlara göre okul tercihi yapmak durumunda kalan öğrenciler şimdi okul seçimini yapıyor.

Yüksek puan alan öğrenciler için genel olarak bir sorun yok, çünkü genelde istedikleri okullara yerleşme ihtimali yüksek.

LGS yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır, hangi yüzdelik dilim kaç puana denk geliyor, puanlamalar nasıl hesaplanıyor?
LGS yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır, hangi yüzdelik dilim kaç puana denk geliyor, puanlamalar nasıl hesaplanıyor?

 

Ancak ortalama bir puan alan öğrenciler ise hangi okula puanlarının yeteceğini kestirmekte güçlük çekebiliyor.

LGS tercihlerinde bilindiği gibi en önemli faktör, alınan puanların denk geldiği yüzdelik dilimleridir.

Peki, LGS yüzdelik dilim nedir, nasıl hesaplanır, hangi yüzdelik dilim kaç puana denk geliyor, puanlamalar nasıl hesaplanıyor?

Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye'de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde %8 giren bir öğrenci 1.300.000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104.000 olmuştur.

Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir. Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınavın koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.


 

Yorumlar