LGS simülasyonu heyecanı yaşandı

"Simülasyon sonrası öğrencilerin alabileceği önlemler; akademik eksiği gidermek, hatalardan ders çıkarmak, zaman yönetimi becerisini değerlendirmek, sınav stratejisi geliştirmek, motivasyon kaynaklarını programlamak, başarı, disiplin ve çok yönlü gelişim gerektirir"

Google Haberlere Abone ol
LGS simülasyonu heyecanı yaşandı

Doğa Kolejinin 100'ü aşkın kampüsünde binlerce 7. ve 8. sınıf öğrencisi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) simülasyon deneme sınavı heyecanı yaşadı.

Konejden yapılan açıklamaya göre, gerçeğe yakın sınav deneyimi yaşayan öğrenciler aynı anda sınava giriş ve kimlik belgeleriyle kampüs binasına alındı. Sınav belgelerinde belirtilen salonlarda sınava alınan öğrenciler, sözel ve sayısal oturumları başarıyla tamamladı.

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Doğa Koleji Ortaokul Koordinatörü Dr. Çiğdem Mollaibrahimoğlu, sınavların yetişkin bireylerde olduğu kadar öğrencilerde de kaygıyı tetikleyen bir unsur olduğunu belirtti.

Mollaibrahimoğlu, "Akademik bilgi birikimi sağlamak, bireyin sınav hazırlığında elindeki en önemli güç olsa da sınav motivasyonu ve özgüven de sınav başarısında yüksek pozitif etkiye sahip. Bu pozitif etkiyi sürece yaymak, sınav kaygısıyla erkenden baş etmeyi sağlayacak ve öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Doğa Koleji öğrencileri, bu fırsatı çok daha erkenden yakalar." değerlendirmesinde bulundu.

Simülasyonun öğrencilerin sınav stresi ile baş etmelerinin yanı sıra sınavın nasıl yapılacağına dair detayları öğrenmeleri ve sınav şartlarına alışmaları bakımından da önemli olduğunu kaydeden Mollaibrahimoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Sınav motivasyonu ve hedef belirlemek adına bu uygulamalar fayda sağlayacaktır. Simülasyon sonrası öğrencilerin alabileceği önlemler; akademik eksiği gidermek, hatalardan ders çıkarmak, zaman yönetimi becerisini değerlendirmek, sınav stratejisi geliştirmek, motivasyon kaynaklarını programlamak, başarı, disiplin ve çok yönlü gelişim gerektirir."

Yorumlar