Kuzey Marmara Otoyolu emlak piyasasını canlandırdı

Dört gidiş, dört dönüş olmak üzere toplamda 8 şerit olarak yapılan Kuzey Marmara Otoyolu Kocaeli'de emlak piyasasını hareketlendirdi.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Avrupa yakası ile İzmit arasındaki seyahat süresini 1 saatin altına düşürmesi planlanan Kuzey Marmara Otoyolu, Kocaeli'de arazilere ve yerleşim yerlerine değer katıyor.

İnşası devam eden ve yüzde 85'i tamamlanan İstanbul, Kocaeli ve Sakarya hattındaki Kuzey Marmara Otoyolu toplamda 398 kilometre uzunluğunda.

Toplamda 3 ana bölümde 7 kesimden oluşan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi,  yüksek standartlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım ağı olarak görülüyor. 

"Kocaeli gayrimenkul yatırımında çekim merkezi olacak"

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelecek yıl hizmete girmesi hedeflenen otoyolun bölgeye değer katacağını söyledi.

Otoyolun yaklaşık 90 kilometrelik kısmının Kocaeli sınırları içinden geçtiğini ve geçtiği her ilçede çıkışı olduğunu dile getiren Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, "Özellikle Körfez, Derince ve Kandıra ilçeleri komşu kentimiz ve İstanbul'un gürültüsü ve trafiğinden uzaklaşmak isteyen insanların çekim merkezi haline gelecek." dedi.

Hacıoğlu, son yıllarda İstanbulluların huzurlu bir hafta sonu geçirmek için tercih ettikleri yerin Sapanca olduğuna dikkati çekerek, "Şimdi tam tersi burası olacak. Avrupa yakasından Kuzey Marmara Otoyolu'na giren biri 40-50 dakikada İzmit'e ulaşabilecek ya da Anadolu yakasında oturan biri Akmeşe'den aldığı yere 1 saat içerisinde ulaşabilecek. Kocaeli gayrimenkul yatırımı anlamında 2020-2021'de çekim merkezi olacak." ifadelerini kullandı.

"Metrekaresi 20 liradan 100 liraya kadar olan yerler var"

Yolun geçtiği bölgedeki arazi fiyatlarına da değinen Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Bundan 10 yıl öncesine kadar bir yerin metrekare değeri 3-5 lira civarındaydı. Yani bir dönüm yer 5 bin liraydı. Şimdi o 5 bin lira olan yerin değeri 60-70 bin liraya çıktı. Şu anda en uygun metrekare fiyatı 20 ila 25 lira arasında. Yine Kuzey Marmara Otoyolu'nun geçtiği yerleşim yerine yakın yerlerde metrekaresi 100-120 lira arasında kamulaştırma yapıldı. Bu durum yolu olmayan, tarla niteliğindeki yerlerin fiyatlarını da arttırdı. Yerin konumuna ve imarına göre değişiyor. Şunu diyebilirim, metrekaresi 20 liradan 100 liraya kadar olan yerler var. Yol hizmete girdikten sonra bu fiyatlar daha da artacak. Orta vadede Kocaeli çok daha farklı bir kimliğe kavuşacak." 

Yorumlar