Kuzey İrlanda’da hükümet görüşmeleri için ek süre

- Bölgesel parlamento seçimlerinin ardından ayrılıkçılar ile birlik yanlılarının güç paylaşımına dayalı olması öngörülen hükümet, tanınan süre içinde kurulamadı - Birleşik Krallık’ın Kuzey İrlanda’dan Sorumlu Devlet Bakanı Brokenshire görüşmeler için ek süre verirken, süreçle ilgili detaylı açıklamayı yarına bıraktı

Google Haberlere Abone ol
LONDRA (AA) - Kuzey İrlanda'da ay başında yapılan bölgesel parlamento seçimlerinin ardından hükümet kurma görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı.
Ay başında yapılan erken seçimde 28 milletvekili çıkaran İngiltere'yle birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) ile 27 milletvekili çıkaran ayrılıkçı Sinn Fein, koalisyon hükümeti konusunda anlaşamadı.

Ayrılıkçılar ile birlikçilerin güç paylaşımını öngören yasalara göre yeni hükümetin kurulması için süre bugün yerel saatle 16.00’da doldu. Ancak Sinn Fein’in DUP lideri Arlene Foster’ın yer alacağı bir hükümette bulunmayı reddetmesi nedeniyle hükümet kurulmadı.

Kuzey İrlanda’da son hükümet, Sinn Fein’in Foster hakkındaki usülsüzlük iddialarını gerekçe göstererek koalisyondan ayrılması nedeniyle ocak ayında bozulmuş ve ülke erken seçime gitmişti.

Bozulan koalisyonun Başbakanı Arlene Foster, tercihli oy sisteminin kullanıldığı seçimde ilk tercihlerin sayıldığı turda seçilmeyi başaramamıştı. Foster ancak diğer tercihlerin sayıldığı turda seçilebilmişti.

Sinn Fein, Foster’ı yenilenebilir enerji alanındaki hatalı uygulamaların yol açtığı yaklaşık 500 milyon sterlinlik kayıptan sorumlu tutuyor.
- Merkezi hükümetten ek süre

Hükümet kurulamaması halinde Londra’daki merkezi hükümetin bölgeden sorumlu bakanı James Brokenshire’ın devreye girerek yeni seçim tarihi belirlemesi, krizin devam etmesi durumunda da Kuzey İrlanda’nın özerkliğine son verilmesi ve yönetim yetkilerinin Londra’ya aktarılması da gündeme gelebilecekti.
Ancak Brokenshire bugün yaptığı açıklamada, hükümetin kurulması için hala bir ümit olduğunu belirterek, görüşmeler için biraz daha süre tanınacağını söyledi.

Parti liderleriyle görüştüğünü aktaran Brokenshire, "Önümüzdeki fevkalade sorunları çözmek ve hükümeti kurmak için kısa bir süremiz var. Bu, herkesin Kuzey İrlanda halkına borcudur ve herkes bu fırsatı değerlendirip halkın istediği siyasi liderliği ve istikrarı sağlamalıdır.” diye konuştu.

Brokenshire, bundan sonraki süreçle ilgili olarak yarın İngiliz parlamentosunda detaylı bir açıklama yapacağını sözlerine ekledi.
İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ın merkezi hükümeti, Londra'da Westminster'da bulunuyor.

Yorumlar