Kuruluş Osman Bala Hatun gerçek ismi nedir?

Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun en dikkat çeken karakterlerden biri oldu. Peki, Bala Hatun'un gerçek ismi nedir? İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

Osmanlı İmparatorluğu'nun doğuş günlerini yani kurulmadan hemen önceki yılları konu alan Kuruluş Osman dizisinin en dikkat çeken karakterlerinden biri de Bala Hatun oldu. 

Gerçek tarihte bazı kaynaklara göre; Bala Hatun, Osman Bey'in akıl hocası Şeyh Edebali'nin kızıdır. Osman Bey'in ise ikinci eşi, Osmanlı Devleti'nin ilk veziri Aleaddin Paşa'nın valideleridir.

Bazı tarihi kaynaklarda Osman Bey'in Malhun Hatun ve Bala Hatun olmak üzere iki eşi vardı.

Kuruluş Osman Bala Hatun gerçek ismi nedir?

Ancak Türkiye Diyanet Vakfı Ansiklopedisi'nde konuyla ilgili bir makale kaleme alan Feridun Emecen, Malhun Hatun'un Bala Hatun ile karıştırıldığını söyler. 

Emecen bu konuda şöyle der: 

Şeyh Edebâli’nin kızının adını Râbia ve Bâlâ Hatun olarak farklı şekilde kaydeden tarihçiler de vardır. Ancak Bâlâ Hatun ismi yazılışı Mal Hatun imlâsının istinsahı sırasında yapılan bir yanlışa dayanır (Kitâb-ı Tevârîh-i Âl-i Osmân, vr. 29b’de Bâlâ Hatun, 39a’da Mal Hatun). Oruç Bey ısrarlı biçimde, Âşıkpaşazâde’nin Târih’ini görmüş olmasına rağmen Şeyh Edebâli’nin kızı olan Orhan’ın annesinin adını Râbia Hatun diye yazar

Dizide Osmanlı kadınlarına bir örnek teşkil eden Bala Hatun'un ortaya koyduğu tarihi kişilik onun da tarihe geçmesine vesile oldu. 

ATV'de yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterini canlandıran oyuncu ise Özge Törer'dir. Peki, Öze Törer kimdir? İşte Özge Törer biyografisi: 

Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi'nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey'in kızı Mal Hatun ile yapmıştır.

Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

Rabia Bala Hatun'un mezarı, babası Şeyh Edebali'nin Bilecik'te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır.

Bazı kaynaklara göre, Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir.

1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı.

Özge Törer kimdir?

Özge Törer, 1998 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde eğitimini sürdürmektedir. İlk oyunculuk deneyimini Kuruluş Osman dizisi ile yaşamıştır.

Şimdilerde, ATV ekranlarında yayınlanmakta olan Kuruluş Osman dizisinde Bala Hatun karakterine hayat veren Özge Törer, 1.68 metre boyunda, 56 kilo ve Koç burcudur.

Özge Törer'in rol aldığı diziler ve filmler:

2019 – Kuruluş Osman (Bala Hatun) (TV Dizisi)

Yorumlar