Kudüs'teki Hristiyanlar da tehdit altında

İsrail'in Kudüs'teki işgallerinden rahatsız olanlar sadece Müslümanlar değil. Hristiyanlar da tehdit altında. Patrik Theophilos, "Hristiyanların Kudüs'teki varlığı tehdit altında" açıklamasında bulunarak durumlarına dikkat çekti.

Google Haberlere Abone ol

Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi Patriği 3. Theophilos, Hristiyanların Kudüs'teki varlığının aşırılık yanlısı Siyonistlerin faaliyetleri nedeniyle tehdit altında olduğunu, kiliselerin radikal gruplar tarafından tahrip edildiğini bildirdi.

Patrik Theophilos, İngiliz The Times gazetesinin pazar günleri yayımlanan versiyonu The Sunday Times'ta, "Hristiyanlar inançlarının beşiğinde tehdit altında" başlıklı makale kaleme aldı.

Makalede, Hristiyanların Kudüs'teki varlığının tehdit altında olduğuna işaret eden Theophilos, "Kiliselerimiz İsrailli radikal gruplar tarafından tehdit ediliyor. Aşırılık yanlısı Siyonistlerin elinde, Kudüs'teki Hıristiyan topluluğu büyük acı çekiyor. Kardeşlerimiz nefret suçlarının mağdurları." ifadelerini kullandı.

Patrik Theophilos, Hristiyanlara ait kiliselere sürekli saygısızlık yapıldığını ve buraların tahrip edildiğini belirterek, "Din adamlarımız sıklıkla gözdağına maruz kalıyor. Bu radikal grupların yeminli niyeti, Hristiyan cemaatinin ışığını Eski Şehir'den söndürmek." değerlendirmesinde bulundu.

"İSRAİLLİ RADİKAL GRUPLARIN DAVRANIŞLARI TÜM HIRİSTİYANLAR İÇİN YIKICI OLACAK"

Yafa kapısında İsrailli bir radikal grubun, gayrimeşru şekilde ele geçirdikleri iki büyük binayı işgal etmeye çalıştığına değinen Theophilos, şu ifadelere yer verdi:

"Oldukça samimiyetsiz şekilde, oradaki fiziksel varlıklarının Hristiyan mahallesinin bütünlüğünü etkilemeyeceğini iddia ediyorlar. Ancak, birkaç yıl önce onlar tarafından aldatıcı şekilde ele geçirilen Kutsal Mezar'a daha da yakın bir yer olan St. John's Hostel'deki eylemlerinden biliyoruz ki, bu doğru değil. Davranışları tüm Hıristiyanlar için yıkıcı olacak. Nesiller boyu burada yaşayan yerel ailelere kendi evlerinde istenmeyen oldukları hissettirilecek ve Hristiyan inancının doğduğu yeri ziyaret etmeyi özleyen hacıların deneyimleri azalacak."

"BU RADİKALLER, KUDÜS'ÜN KENDİSİ İÇİN DE VAROLUŞSAL TEHDİT"

Patrik Theophilos, Yafa kapısı mülklerinin statüsünün değişmesinin, sadece yerel aileler ve küresel çapta Hristiyanlar için değil, kutsal toprakların kendisi için de "talihsizlik" olacağının altını çizerek, Kudüs'ün tek tanrılı dinler Musevilik, Hristiyanlık ve İslam'a ev sahipliği yaptığını ve uzun zamandır mozaik topluluğun aydınlatıcı örneği olduğunu bildirdi.

Kudüs'ün, hepsi uzun ve eşsiz zengin mirasa sahip bir inanç ailesinden oluşan "dünyanın manevi başkenti" olduğunu vurgulayan Theophilos, şunları kaydetti:

"Bu şehrin güzelliği, kültürel ve dini çeşitliliğine dayanmaktadır. Bu radikaller, Hristiyanları dışlamaya çalışarak, yalnızca Hristiyan aileler için değil, Kudüs'ün kendisi için de 'varoluşsal tehdit' oluşturuyor. Bu, kutsal topraklarda yaşayan birçok Yahudi tarafından da onaylanıyor. Hepimiz, bu radikallerin İsrail devletini veya Yahudi halkını temsil etmediği ve Eski Şehir'in tüm mahallelerinin çeşitliliğinin ve ayırt edici karakterlerinin Kudüs'ün ve tüm dünyanın yararına korunmasının gerekli olduğu vizyonunu paylaşıyoruz."

2021 YILINDA 15 FİLİSTİNLİ ŞEHİT EDİLDİ

Burak Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneğinin 2021 Kudüs Raporuna göre, İsrail'in işgali altındaki Kudüs'te 15 kişi şehit edilirken 2 bin 488 kişi tutuklandı.

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat, derneğin 2021 yılı Kudüs Raporu'na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan insan hakları ihlallerine ve bölgedeki yardım çalışmalarına değindi.

Yenihayat, Kovid-19 salgınına karşın İsrail’in haksız ve hukuksuz uygulamalarının devam ettiğini belirterek, geçen yıl Kudüs’te 15 kişinin şehit edildiğini, 2 bin 488 kişinin tutuklandığını, 38 bin 150 İsrailli Yahudi'nin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediğini, 495 kişinin ise Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırıldığını, 280 Kudüslü ailenin evinin ve çok sayıda iş yerinin yıkıldığını bildirdi.

İsrail'in 2022’de de Kudüs’teki çeşitli mahallelerde yüzlerce ev için yıkım kararı çıkarttığını ve şehri Yahudileştirme çalışmalarının sürdüğünü aktaran Yenihayat, şu ifadeleri kullandı:

"İşgalci İsrail güçleri evlerini yıktığı Kudüslü bina sakinlerine 4 milyon dolar ceza kesti. Evlerin kolaylıkla yıkıldığı Kudüs'te evi için ruhsat almak isteyen bir Filistin'in 30 bin dolardan fazla bir ödeme yapması gerekiyor. İşgal devletinin Kudüs'ü Yahudileştirme çalışmaları da tüm hızıyla devam etti. Kudüs'te 210 bin işgalci yerleşimci için 15 yeni yerleşim alanı inşa etti. Yine 43 bin Yahudi için başka bir yerleşim birimi inşa edildi. Kudüs'ün doğusundaki Kalendiya bölgesinde yer alan eski Uluslararası Kudüs Havalimanı'nın bulunduğu alana Yahudi yerleşimciler için 11 bin yeni konut inşa projesi de onaylandı. İsrail'in bu yayılmacı politikası sonucu Kudüs'ün doğusundaki arazilerin yalnızca yüzde 13'ünde Filistinlilere ait binalar bulunuyor."

KUDÜS HALKINA YAPILAN YARDIMLAR

Kudüs’ün Müslümanların ilk kıblesi ve kutsal bir mekan olduğunu ifade eden Yenihayat, Türk halkının da Kudüs için duyarlılığını ve desteğini eksik etmediğini belirtti.

2021 yılında Türk halkının desteğiyle Kudüs’te yaptıkları çalışmalara da değinen Yenihayat, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıl Kudüs’te 7 bin 700 kişiye iftar paketi, 500 kişiye sahur paketi, 666 kişiye fitre yardımı, 1925 kişiye gıda kumanyası, 2100 kişiye sıcak yemek, 1250 aileye kurban eti, 300 çocuğa kış kıyafeti, oyuncak, 300 öğrenciye okul kıyafeti, 501 çocuğa bayram harçlığı, 605 kişiye bayramlık kıyafet, 80 kişiye nakdi yardım, 150 kişiye sağlık paketi, 275 kişiye soba dağıtımı gerçekleştirdik. Yapılan toplam yardım miktarı 4 milyon 570 bin 228 Türk lirasıdır. 10 yıldır Kudüs halkının ve Kudüs'ün hizmetinde olan Burak Derneği halkımızın teveccühüyle kararlılıkla çalışmalarına devam edecektir."

Yorumlar