Kudüs toplantısına katılmayan Kral Selman'dan açıklama: Üzüntü duyuyoruz

Türkiye'nin dönem başkanlığı sıfatıyla topladığı İslam İşbirliği Teşkilatı'nın olağanüstü Kudüs toplantısına katılmayan Suudi Arabistan Kralı Selman, 'Suudi Krallığı, Amerika'nın Kudüs kararını kınamakta ve karardan duyduğu üzüntüyü vurgulamaktadır.' dedi.

Google Haberlere Abone ol
Kudüs toplantısına katılmayan Kral Selman'dan açıklama: Üzüntü duyuyoruz

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, bölgedeki krizlerin atlatılması için siyasi çözüm çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Şura Meclisi 7'nci Dönem 2'nci Yıl Çalışmaları'na katılan Kral Selman açılış töreninde konuşma yaptı.

Selman, "Krallık, Körfez ülkelerinin iç işlerine karışma, mezhepsel fitneyi ateşleme, bölgesel istikrar ve güvenliğin sarsılması eğilimlerine karşı müttefikleriyle birlikte mücadele etmektedir." dedi.

Uluslararası gündemdeki Kudüs konusuna değinen Selman, "Suudi Krallığı, Amerika'nın Kudüs kararını kınamakta ve karardan duyduğu üzüntüyü vurgulamaktadır." ifadelerini kullandı.

"Filistin halkının tarihi haklarına karşı büyük bir ayrımcılık"

ABD'nin Kudüs'e ilişkin kararlarını "Filistin halkının tarihi haklarına karşı büyük bir ayrımcılık" olarak niteleyen Selman, bu hakların uluslararası kararlar tarafından garanti altına alındığını ve uluslararası toplum tarafından kabul edilerek tanındığını vurguladı.

Selman bölge sorunları için çözümün siyasi olması gerektiğini belirterek, sorunların başında Filistin meselesinin geldiğini, Filistin halkının tüm yasal haklarını geri kazanması ve başkenti 'Doğu Kudüs' olan bağımsız devletin kurulmasının hakları olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını ve ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Yorumlar

ihsan get ordan münafık herif kardeşlerini satan hain