Küçükçekmece Gölü bakımsızlıktan zehirleme yaptı

Küçükçekmece Gölü son bir yıl içinde bakımsızlık nedeniyle zehirli hale gelmeye başladı. Göldeki balıklar suyun zehirlenmesiyle birlikte ölmeye başladı.

Küçükçekmece Gölü bakımsızlıktan zehirleme yaptı - Sayfa 1

İstanbul Küçükçekmece Gölü'nde henüz belirlenemeyen nedenle ölen binlerce balık ve yengeç kıyıya vurdu.

Küçükçekmece Gölü bakımsızlıktan zehirleme yaptı - Sayfa 2

Her yıl benzer olayların yaşandığını söyleyen vatandaşlar ve balıkçılar, son zamanlardaki balık ölümlerinin ise son yıllarda yaşananlardan daha fazla olduğunu kaydetti. Bazı balıkçılar ölmek üzere olan balıkları toplayarak tekneleriyle denize atıyor.

Küçükçekmece Gölü bakımsızlıktan zehirleme yaptı - Sayfa 3

'NUMUNE ALIP, LABORATUVARA GÖNDERDİK'

İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göldeki kirlilik ve balık ölümleri üzerinde bir ekip gönderdiklerini belirterek, "Ölen balıklardan ve sudan numune aldık ve laboratuvara gönderdik. Sonuçlar açıklanınca paylaşacağız. Birkaç ay önce de benzer bir durum yaşanmıştı ama bu defa ölümlerin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Küçükçekmece Gölü bakımsızlıktan zehirleme yaptı - Sayfa 4

'GÖLÜN TABANI TEMİZLENMELİ'

Uzun yıllardır balıkçılık yapan Emin Şence, kitlesel balık ölümlerinin birincil nedeninin göldeki kirlilik ve oksijen yetersizliği olduğunu söyledi. Şence, "Tüm balıklarımız ölmeye başlıyor. Civardaki fabrikaların atıkları bu ölümlerde etkili. Göl balçık haline geldi, çamur gibi. Rüzgar fırtına olduğunda tabandaki çamurlar ortaya çıkıyor ve balıkları etkiliyor. Gölün tabanı temizlenmeli. Küçük, büyük tüm balıklar ölmeye başladı. Lodos olduğunda su cam gibi oluyor ve balıklar yaşıyor ama bir haftadır göldeki su denize doğru akıyor" diye konuştu.