Kripto dünyası tedirgin, yeni iflaslar geliyor, yatırımcı ne yapmalı?

Kripto dünyası tedirgin, yeni iflaslar geliyor, yatırımcı ne yapmalı, yatırım uzmanları ne diyor, kripto paralar düşmeye devam edecek mi yoksa bir süre sonra toparlanma mı olacak?

Google Haberlere Abone ol

Kripto dünyası tedirgin, her geçen gün yeni iflaslar geliyor, yatırımcı ne yapacağını şaşırmış durumda, yatırım uzmanları ne diyor, kripto paralar düşmeye devam edecek mi yoksa bir süre sonra toparlanma mı olacak?

Celsius, son bir aydır yaşadığı sorunların ardından ABD mahkemelerine iflas başvurusunda bulundu. Kripto para borçlanma platformu Celsius Network, haziranda müşterilerinin para çekme işlemlerini durdurmuştu.

Celsius dün yaptığı açıklamada, “tüm paydaşlar için değeri en üst düzeye çıkaracak” şekilde yeniden yapılandırarak işlerini istikrara kavuşturmaya çalışacağını söyledi. Celsius, bu arada operasyonları desteklemek için elinde 167 milyon dolar nakit bulundurduğunu açıkladı.

Kripto şirketi, iflas başvurusunda tahmini yükümlülüklerinin 1 milyar ile 10 milyar dolar arasında olduğunu beyan etti. Ayrıca şirket, 100 binden fazla alacaklısı olduğunu bildirdi.

Celsius’un kurucu ortağı ve CEO’su Alex Mashinsky yaptığı açıklamada, “Bu, topluluğumuz ve şirketimiz için doğru karar” dedi. Mashinsk, “Bu anı gelecekte, şirketin geleceğini güçlendirdiği bir an olarak göreceğimizden eminim” diye konuştu.

Şirket krize girmeden önce müşterilerine Celsius’u kullanarak kripto para yatırımı yapmaları halinde yüzde 18’in üzerinde getiri teklif ediyordu. Platform daha sonra bu parayı yüksek bir faiz oranı ödemeye istekli olan aktörlere ödünç verdi. Ancak fiyatlardaki düşüş bu modeli zora soktu ve Celsius para çekme işlemlerini duraklatma nedeni olarak “aşırı değişken piyasa koşullarını” gösterdi.

Gelişmelerin ardından Celsius’un kendi tokeni CEL yüzde 70’ten fazla düşüş yaşadı ve Bitcoin’in değeri de geriledi. Celsius’un yaşadığı sıkıntılar kripto para piyasasında kullanılan ve yüksek getiri vadeden kredi modellerinin zayıflıklarını ortaya çıkardı.

KRİPTO DÜNYASINDAKİ YÜKSELME VE DÜŞÜŞLER NE OLACAK?

Kripto yatırımcıları korku ve açgözlülük endeksi arasında git-gel'lerle yatırım yapıyorlar. Bundan dolayı ciddi yükselmeler ve ciddi düşüşler yaşıyoruz.

Günümüzdeki duruma benzer 2 dönem yaşadık. İlki 2018 Kasım-2019 Ocak arasında, ikincisi ise 2020 Şubat-Mart ayları döneminde yaşandı.

Kripto dünyası tedirgin, yeni iflaslar geliyor, yatırımcı ne yapmalı?
Bitcoin'in yaşadığı düşüş ve çıkışlar

 

İlki: 2018 Kasım-2019 Ocak dönemi: Bu dönemde kripto yatırımcıları çok ciddi kayba uğradılar. %99'a varan zararlar ettiler.

Holder'lar (malını elinde tutup al-sat yapmayanlar) Sonraki bir yılı ise neredeyse %50 zararla devam ettirdiler.
Ancak sonraki beklediklerinin 2. yılında %300'den fazla kar ettiler.

İkincisi: 2020 Şubat-Mart dönemi: Bu dönemde de kripto yatırımcıları %99'a varan zararlar yaşadılar ancak bir yıl sonra %500'ü geçen karlar elde ettiler.

Yani özetle: Ciddi zararlarınız var ise.. Elinizdekini daha da ucuz fiyata satıp zararınızı büyütmeyin. Elinizdekini yok sayıp bir kaç ay yahut bir sene beklemeyi göze alın.

 

Yorumlar