Kosova'da verilen oylar memlekete geldi

Kosova'da kullanılan oylar, diplomatik kuryelerle Türkiye'ye gönderildi

Google Haberlere Abone ol
Kosova'da verilen oylar memlekete geldi

Kosova'da, Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için kullanılan oylar, diplomatik kuryelerle İstanbul'a gönderildi.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği ve Prizren Başkonsolosluğunda 2 gün boyunca açılan sandıklarda toplanan oy pusulaları, mühürlenmiş paketler halinde diplomatik kuryeler eşlinde Türk Hava Yollarının (THY) TK1020 sefer sayılı uçağıyla Priştine'den İstanbul'a doğru yola çıkarıldı.

Oy pusulalarının yollanma sürecine siyasi parti temsilcileri de eşlik etti.

Kosova'da Yüksek Seçim Kurulunun yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 2 bin 192 Türk seçmen bulunuyor.

OY KULLANMA İŞLEMİ BİRÇOK ÜLKEDE SON BULDU

Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Avrupa'da bazı ülkelerde nisanın son haftası, bazılarında da mayısın ilk haftasında başlayan oy kullanma işlemi birçok ülkede son buldu.

Avrupa'daki Türk seçmenler için sandık kurulan Almanya, Avusturya, Lüksemburg, Danimarka ve Fransa'da oy verme işlemi yarın tamamlanacak.

YURT DIŞI OYLAR, ATO CONGRESİUM FUAR MERKEZİ'NDE MUHAFAZA EDİLECEK

Yurt dışında oy kullanma işleminin yarın sona ermesinin ardından oylar, YSK'nin belirlediği yöntemlerle, yüksek güvenlik altında, diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirilecek.

Bu oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca, Ankara'daki ATO Congresium Fuar Merkezi'ndeki güvenlikli alanda muhafaza edilecek.

Yurt dışı seçmenlerin kullandığı oylar, Türkiye'de 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00'de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla açılacak. Bu oyların sayım ve dökümleri, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının nezaretinde yapılacak.

 

Yorumlar