Koronavirüsü yenerek taburcu oldu

İran'da koronavirüsüne yakalandıktan sonra tedavi olan bir milletvekili iyileşti.

Google Haberlere Abone ol

Ölümcül koronavirüsüne yakalanan herkese "ölecek" gözüyle bakılmasının yanlış olduğu İran ve Çin'den gelen haberlerle bir kez daha teyit edildi. Virüse yakalananların sadece yüzde 2-3'ü hayatını kaybediyor. Bu oran normal şartlarda yüksek ancak ölümcül bir virüs için çok düşük bir oran. Son olarak İran'da virüse yakalanarak tedavi olan bir milletvekilinin iyileştiği haberi virüsten korkanlar için umut oldu.

İran'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan Tahran Milletvekili Zühre İlahiyan'ın iyileştiği bildirildi. İlahiyan, devlet televizyonunda yayımlanan görüntülü mesajında, Kovid-19 teşhisi konulduktan sonra Tahran'daki Mesih Danişveri Hastanesi'nde tedavi altına alındığını ve hastalığı yenerek taburcu edildiğini söyledi.

Kendisi de bir tıp doktoru olan İlahiyan, tedbirlerin alınması halinde Kovid-19'dan korkulmaması gerektiğini belirterek, "Zorunlu olmadıkça seyahat etmeyin, ellerinizi sıklıkla yıkayın ve ellerinizle yüzünüze temas etmekten kaçının." tavsiyelerinde bulundu.

İlahiyan'ın danışmanı Mustafa Feyli, 5 Mart'ta Tahran Milletvekili'nin Kovid-19 test sonucunun pozitif çıktığını ve hastanede karantinaya alındığını duyurmuştu.

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından neredeyse ülkenin tamamına yayılmıştı. Ülkede koronavirüse yakalananların sayısı 8 bini aşarken can kaybı 291'e yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulan 2 bin 731 kişi ise iyileşerek taburcu edildi.

İran'da Kovid-19 teşhisi konulan Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani de iyileşerek taburcu edilmişti.

Yorumlar