Koronavirüsü salgınında can kaybı 25'e enfekte sayısı 830’a yükseldi

Çin'in Vuhan eyaletindeki bir pazardaki ürümlerden ortaya çıkarak yayıldığı belirtilen koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenler 25'e yükseldi.

Google Haberlere Abone ol

Çin'de ortaya çıktıktan sonra 11 ülkede daha görülen koronavirüs ile ilgili Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, Tibet Özerk Bölgesi ve Çinghay eyaleti dışında ülkedeki bütün, özerk bölge, özel idari bölge ve eyalete yayılan koronavirüsten etkilenenlerin sayısı, 830’a yükselirken bunlardan 177'sinin durumu ise ağır. 

Salgın nedeniyle şuana kadar 25 kişi hayatını kaybederken bunlardan 24’ü Hubey eyaletinden, biri ise Hıbey eyaletinden olduğu açıklandı.

Salgından etkilenen kişilerle temasa geçen kişilerin de tek tek tespit edildiği Çin'de şuana kadar müşahade altına alınanların sayısı 8 bin 420 olarak açıklandı. Bunlardan virüs taşıma durumları "şüpheli" olan kişilerin sayısı ise 1072 kişi.

Salgın vakası sayısında Hubey eyaleti 444 kişiyle başı çekerken, bunu 32 vaka ile Guangdong, 27 Vaka ile Cıciang eyaletleri takip ediyor. Enfekte sayısı başkent Pekin’de 26, Şanghay’da ise 20 oldu.

ÇİN'DE KARANTİNAYA ALINAN KENT SAYISI 8’E YÜKSELDİ

Vuhan’ın başkenti Hubey’de karantinaya alınan kent sayısı 8’e çıktı. Eyaletteki Vuhan, Huanggang, Icou, Şienning kentleri ile ilçe büyüklüğündeki Çıbi, Şientao, Cıciang, Çienciang kentlerinde metro, otobüs ve feribot seferlerinin geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Ayrıca bazı kentlerde, petrol ofisi, hastane, eczane ve marketlerin dışında faaliyet gösteren işletmelerin çalışmasına ara verildi. Bununla birlikte bazı şehirler arası otobanlar ulaşıma kısmen açık bırakıldı.

Hubey Eyalet Hükümeti’nden yapılan açıklamada ise eyaletteki tüm turizm acentelerinin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu kaydedildi.
Fakülteler, ilk ve orta okullar ile kreşlerin eğitime başlama tarihlerinin ertelendiği, kentte bulunan polis ve askeri birliklere ait personellerin izinlerinin iptal edildiği vurgulandı.

11 şehrin karantina altına alınmasına neden olan salgının başladığı eyalet olan Vuhan için Çin Maliye Bakanlığı, 1 milyar yuan (144 milyon dolar) kaynak belirledi.

Yorumlar