Koronavirüs testi ücreti PCR test fiyatı ne kadar? Test yapan hastaneler tam liste

Korona testi fiyatı veya ücreti özel hastanelerde ne kadar? Kovid-19 testi yapmak isteyen vatandaşlar fiyatları merak ediyor. Peki, Korona testi PCR nerede yapılır? Fiyatı ne kadar?

Google Haberlere Abone ol

Devlet, üniversite ve şehir hastanelerinde koronavirüs testleri yapılıyor. Ancak burada test yaptırmanın belli şartları bulunuyor. Bunların başında salgına yakalanmış biriyle temas, temas tek başına yetmez; belirti olması da gerekiyor. Korona testi PCR nerede yapılır? Fiyatı ne kadar?

Sağlık Bakanlığına bağlı devlet ve şehir hastanelerinde koronavirüs testi talebinde bulunanların taşıması gereken belirtiler genellikle şöyle sıralanır: 

"Ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrıları, tat ve koku alma kaybı veya ishal belirti ve bulgularından en az biri ve klinik tablonun başka bir neden/hastalık ile açıklanamaması ve semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde kendisi veya yakın temaslısının hastalık açısından yüksek riskli bölgede bulunma ya da semptomların başlamasından önceki 14 gün içerisinde doğrulanmış Kovid-19 vakası ile yakın temas varsa Kovid-19 testi yapılacaktır."

Belirti taşımayan vatandaşlara buralarda genelde test uygulanmıyor. Bu nedenle bazı vatandaşlar özel hastanelerde koronavirüs testi yaptırmak istiyor. Peki, özel hastanelerde koronavirüs testi fiyatı veya ücreti ne kadar?

Koronavirüs testi fiyatları ve ücretleri özel, üniversite ve tıp merkezlerinde değişkenlik göstermektedir.

İşte koronavirüs ücretleri veya fiyatları ile ilgili birkaç örnek: 

Özel tıp merkezlerinde koronavirüs testi ücreti veya fiyatı 1000 TL'den başlıyor. 1000 TL fiyatın SSK ile ödenmesi halinde ise 700 TL ödeniyor. 

Medipol Hastanesi gibi büyük özel hastanelerde ise koronavirüs testi ücretsiz yapılıyor. Ancak onun yerine muayene ücreti alınıyor.

Medipol Hastanesi'nde koronavirüs testi olmak isteyen bir kişi 350 TL muayene ücreti ödedikten sonra koronavirüs testini de yaptırabiliyor. 

Özel üniversitelerin hastanelerinde yine fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Örneğin Koç Üniversitesi'nde koronavirüs testi isteğe bağlı yapılmıyor. Hekimin uygun görmesi halinde koronavirüs testi uygulanıyor. 

Koç Üniversitesi'nde koronavirüs testi için öncelikle 240 TL muayene ücreti ödenmesi gerekiyor. Akabinde doktorun talep etmesi halinde 250 TL de koronavirüs testi ücreti ödenmesi gerekiyor. 

KORONAVİRÜS TESTİ YAPILAN HASTANELER TAM LİSTE

KÜÇÜK ŞİAR'IN KATİLİ ANNESİ VE ANNESİNİN SEVGİLİSİ ÇIKTI

 

Yorumlar