Koronavirüs İran'ı IMF'ye muhtaç etti

Koronavirüsün en çok etkilediği üçüncü ülke olarak bilinen İran'da zaten Amerikan yaptırımları nedeniyle zor durumda olan ekonomi tamamen çıkmaza girdi. İran, IMF'den 5 milyar dolar yardım talebinde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Çin ve İtalya'dan sonra koronavirüsün en çok etkilediği üçüncü ülke olan İran, Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) ülkede şu ana kadar 354 kişinin ölümüne yol açan yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kullanılmak üzere 5 milyar dolar kredi talep etti.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, IMF'nin Kovid-19 salgını ile mücadele eden ülkelere ayırdığı 50 milyar dolarlık yardım paketinden faydalanmak için IMF Başkanı Kristalina Georgieva'ya bir mektup yazdığını duyurdu.

IMF Başkanı Georgieva'nın, "Kimse finansal kaynak eksikliği nedeniyle hayatını kaybetmemeli." şeklindeki açıklamasını hatırlatan Himmeti, İran'ın bütün eyaletlerinde görülen salgınla mücadele için ekonomik desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Himmeti, salgının ülkedeki etkisi ve İran'ın IMF'deki kotası göz önünde bulundurularak Hızlı Finansman Aracı (RFI) kaynaklarından yaklaşık 5 milyar dolar kredi sağlanmasını istedi.

İRAN'DA SALGIN NEDENİYLE ÖLENLER BÖYLE DEFNEDİLDİ

 

Yorumlar